Marszałek Senatu od dziś z wizytą w Niemczech

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Niemczech. Spotka się z szefem Bundesratu Stanislawem Tillichem oraz ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Zaplanowano też spotkanie marszałka z Polonią.

Marszałek Senatu złoży oficjalną wizytę w Niemczech na zaproszenie przewodniczącego Bundesratu – drugiej izby niemieckiego parlamentu, będącej przedstawicielstwem 16 krajów związkowych; odwiedzi Berlin i Drezno.

W czwartek w Kancelarii Premiera Kraju Związkowego Saksonii w Dreźnie marszałek Senatu spotka się ze Stanislawem Tillichem. W lutym niemiecki polityk przebywał z wizytą w Polsce i rozmawiał wówczas z Karczewskim m.in. o sytuacji w UE i relacjach polsko-niemieckich, w tym o problemach Polaków mieszkających w Niemczech.

Stanislaw Tillich, polityk CDU, który sprawuje również urząd premiera Saksonii, kraju związkowego graniczącego z Polską – objął w styczniu funkcję przewodniczącego Bundesratu. Zapowiedział wówczas, że będzie zabiegał o dialog z krajami Europy Wschodniej.

Podczas wizyty marszałka Senatu w Dreźnie zaplanowano także spotkania z ministrami Saksonii: ds. wewnętrznych – Markusem Ulbigiem oraz ds. środowiska i rolnictwa – Thomasem Schmidtem. Polska delegacja złoży też wizytę w parlamencie tego kraju związkowego, gdzie spotka się z przewodniczącym parlamentu Saksonii Matthiasem Roesslerem.

Następnie marszałek Senatu ma wziąć udział w otwarciu wystawy „Kulturzug” (pociąg kultury); potem odwiedzi Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie. Ekspozycja muzealna jest dwujęzyczna – w zamierzeniu autorów ma się stać miejscem spotkań polsko-niemieckich. Do muzeum należy też księgozbiór w języku polskim. Muzeum utrzymuje kontakty z Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Saksonii oraz ze Związkiem Polaków w Saksonii i Turyngii.

W czwartek późnym popołudniem w Berlinie marszałek Senatu spotka się z przedstawicielami Polonii.

W piątek polska delegacja będzie gościć w Bundesracie. Stanisław Karczewski będzie rozmawiał z przewodniczącym Bundesratu, a także z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Marszałek Senatu powiedział, że będzie w Niemczech rozmawiał o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa, migracji i uchodźców oraz o organizacji Światowych Dni Młodzieży. Ponadto, jak zapowiedział, poruszy tematy współpracy między parlamentami Polski i Niemiec oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.

„Zapewne będę rozmawiał też na temat klinczu politycznego, jaki jest w Polsce” – powiedział Stanisław Karczewski. Według niego temat ten może zostać poruszony zwłaszcza w rozmowie z szefem niemieckiego MSZ. Marszałek dodał, że tematem rozmów będzie także 25. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy.

„Wszystkie te problemy są bardzo ważne, są istotne, natomiast głównym takim mianownikiem jest to, aby mieć jak najlepsze stosunki z Niemcami” – podkreślił Stanisław Karczewski. Zapewnił, że obecnie te relacje są dobre, ale jego zdaniem mogą być jeszcze lepsze.

PAP/RIRM

drukuj