Prace nad ustawą ws. finansowania wszystkich wyrobów medycznych

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy wprowadzającym nową możliwość finansowania wszystkich wyrobów medycznych. Jak informuje ,,Dziennik Gazeta Prawna”, pacjenci będą mogli skorzystać z dofinansowania np. przy zakupie nowoczesnej soczewki. Będą na to dotacje  z pieniędzy publicznych.

Refundacja ma przebiegać podobnie jak w przypadku leków. Grupy limitowe mają być sukcesywnie ustalane. Do określonej kwoty koszty będzie ponosił NFZ, pozostałą część  prawdopodobnie pacjent.

Europoseł PiS -u Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia ocenia, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Pewien standard musi być określony.  Z jednej strony daje to możliwości skorzystania z wysokich technologii medycznych, a z drugiej strony nie będzie za nadto obciążać budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. (…) Wydaje mi się, że to dobry kierunek, natomiast z niecierpliwością czekam na wyniki, bo ,,diabeł zawsze tkwi w szczegółach”. Musimy też pamiętać, że gro tego sprzętu medycznego używanego w czasie leczenia jest kierowane do osób w podeszłym wieku. Jestem przekonany, że ministerstwo weźmie to pod uwagę i te dopłaty nie będą jakoś specjalnie wyższe niż dotychczas obowiązujące, bo dzisiaj również taki system dopłat obowiązuje, co prawda nie wszystkich wyrobów medycznych, ale do znacznej ich ilości – mówi europoseł Bolesław Piecha.

Ponadto, producenci będą mogli zabiegać o objecie refundacją ich produktów, następnie MZ zweryfikuje ich jakość i będzie negocjować cenę. Zabieg np. zaćmy będzie wykonany bezpłatnie, wszystkie koszty pokryje NFZ.

Projektem ustawy o wyrobach medycznych dziś ma zająć się Kolegium Ministerstwa Zdrowia.

RIRM

drukuj