Uroczystości pogrzebowe polskiego bohatera

Po sześćdziesięciu pięciu latach od zamordowania przez zdrajców narodu Polskiego, bohaterski żołnierz podziemia niepodległościowego Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach. Uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Major „Łupaszka”, dowódca V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, został zamordowany przez polskich komunistów 8 lutego 1951 roku. Ubecy potajemnie wrzucili jego ciało do jam grobowych. Rodzina przez całe dziesięciolecia poszukiwała miejsca spoczynku, gdzie mogą spoczywać prochy ojca i brata. Dopiero po ekshumacjach w 2013 roku na powązkowskiej Łączce udało się odnaleźć szczątki majora.

– Nam bohaterowie naprawdę są bardzo potrzebni po to, żeby Polska mogła się rozwijać, a zwłaszcza to młode pokolenie, które zaczyna dochodzić do głosu co raz częściej – podkreśla prof. Wiesław Wysocki, historyk.

Major „Łupaszka” był osobą znienawidzoną przez komunistów za to, że podjął walkę o wolną Polskę. Przez długie lata prawda o nim była fałszowana, Dlatego niedzielny pogrzeb to moment zwrotny w polskiej historii.

– Państwo polskie żegna swojego bohatera tak, jak na to zasługuje bo był bohaterem. Mam nadzieję, że już nigdy zdrajcy nie będą chowani z honorami, a bohaterowie nie będą leżeli w zapomnianych mogiłach – zauważył Jan Józef Kasprzyk, Minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W niedzielnych uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem, Andrzejem Dudą.

– Minister Obrony Narodowej podjął decyzję, że będzie to pogrzeb o charakterze państwowym z pełną asystą wojskową. Także Minister Obrony Narodowej funduje nagrobek majora łupaczki tak, żeby godnie oddać cześć temu bohaterowi – podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Major Zygmunt Szendzielarz spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Alei Odznaczonych Virtuti Militari razem ze zmarłą w 2012 roku córką Barbarą. Do trumny wraz ze szczątkami zostało włożone pełne umundurowanie oficerskie 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Oficjalne obchody rozpoczną się jutro w Łodzi.

– Uroczystości rozpoczną się w Łodzi o godzinie 19 w archikatedrze łódzkiej Mszą Święta. Arcybiskup Jędraszewski rozpocznie pożegnanie majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na następny dzień również w Łodzi będą wystawione warty – poinformował Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni.

Trumna ze szczątkami majora „Łupaszki” zostanie wystawiona w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w sobotę, 23 kwietnia od godziny 10:30 do 19. To niepowtarzalna okazja, aby po 65 latach pożegnać wielkiego bohatera, człowieka niezłomnego w walce z komunistami.

– Wszyscy Polacy, którzy doceniają jego patriotyczną postawę powinni odprowadzić tego wielkiego bohatera na miejsce ostatniego spoczynku – dodaje Wojciech Łuczak.

Niedzielnej Mszy Świętej będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14.

TV Trwam News

drukuj