fot. wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe polskiego bohatera

Po sześćdziesięciu pięciu latach od zamordowania przez zdrajców narodu Polskiego, bohaterski żołnierz podziemia niepodległościowego Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach. Uroczysty pogrzeb z udziałem najwyższych władz państwowych odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Major „Łupaszka”, dowódca V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, został zamordowany przez polskich komunistów 8 lutego 1951 roku. Ubecy potajemnie wrzucili jego ciało do jam grobowych. Rodzina przez całe dziesięciolecia poszukiwała miejsca spoczynku, gdzie mogą spoczywać prochy ojca i brata. Dopiero po ekshumacjach w 2013 roku na powązkowskiej Łączce udało się odnaleźć szczątki majora.

– Nam bohaterowie naprawdę są bardzo potrzebni po to, żeby Polska mogła się rozwijać, a zwłaszcza to młode pokolenie, które zaczyna dochodzić do głosu co raz częściej – podkreśla prof. Wiesław Wysocki, historyk.

Major „Łupaszka” był osobą znienawidzoną przez komunistów za to, że podjął walkę o wolną Polskę. Przez długie lata prawda o nim była fałszowana, Dlatego niedzielny pogrzeb to moment zwrotny w polskiej historii.

– Państwo polskie żegna swojego bohatera tak, jak na to zasługuje bo był bohaterem. Mam nadzieję, że już nigdy zdrajcy nie będą chowani z honorami, a bohaterowie nie będą leżeli w zapomnianych mogiłach – zauważył Jan Józef Kasprzyk, Minister Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W niedzielnych uroczystościach wezmą udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem, Andrzejem Dudą.

– Minister Obrony Narodowej podjął decyzję, że będzie to pogrzeb o charakterze państwowym z pełną asystą wojskową. Także Minister Obrony Narodowej funduje nagrobek majora łupaczki tak, żeby godnie oddać cześć temu bohaterowi – podkreśla Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.

Major Zygmunt Szendzielarz spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Alei Odznaczonych Virtuti Militari razem ze zmarłą w 2012 roku córką Barbarą. Do trumny wraz ze szczątkami zostało włożone pełne umundurowanie oficerskie 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Oficjalne obchody rozpoczną się jutro w Łodzi.

– Uroczystości rozpoczną się w Łodzi o godzinie 19 w archikatedrze łódzkiej Mszą Święta. Arcybiskup Jędraszewski rozpocznie pożegnanie majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na następny dzień również w Łodzi będą wystawione warty – poinformował Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni.

Trumna ze szczątkami majora „Łupaszki” zostanie wystawiona w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w sobotę, 23 kwietnia od godziny 10:30 do 19. To niepowtarzalna okazja, aby po 65 latach pożegnać wielkiego bohatera, człowieka niezłomnego w walce z komunistami.

– Wszyscy Polacy, którzy doceniają jego patriotyczną postawę powinni odprowadzić tego wielkiego bohatera na miejsce ostatniego spoczynku – dodaje Wojciech Łuczak.

Niedzielnej Mszy Świętej będzie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. Józef Guzdek. Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza przy ul. Powązkowskiej 14.

TV Trwam News

drukuj