B. Święczkowski: Dzięki nowemu prawu prokuratura stała się apolityczna

„Prokuratura zacznie wreszcie działać w sposób merytoryczny, transparentny, przejrzysty, ale także w sposób ofensywny i energiczny, aby poczucie bezpieczeństwa Polaków uległo znacznemu wzmocnieniu” – deklarował Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

W środowej audycji „Aktualności dnia” Bogdan Święczkowski tłumaczył, jak przebiega proces reorganizacji polskiej prokuratury. Podkreślił, że reforma obejmuje nie tylko personalia i kadry, ale także organizację pracy i zadania, jakie są stawiane przed prokuraturą.

Będziemy chcieli, żeby prokuratorzy zaczęli specjalizować się w szczególności w zwalczaniu najpoważniejszej przestępczości gospodarczo-finansowej i skarbowej, ale nie zapomnimy przede wszystkim o najgroźniejszych przestępstwach kryminalnych – zabójstwach, rozbojach, napadach. Chcemy jednocześnie bardzo blisko współpracować z policją i innymi służbami, w tym ze służbami specjalnymi, aby w odpowiedni sposób zapobiegały one tego rodzaju wydarzeniom przestępczym – zaznaczył pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

Na antenie Radia Maryja Bogdan Święczkowski odpowiedział na zarzuty opozycji, która – krytykując reformę prokuratury – oskarża rząd Prawa i Sprawiedliwości o jej upolitycznienie.

Dzięki nowemu prawu o prokuraturze tak naprawdę prokuratura stała się apolityczna. Jedynym politykiem, który nadzoruje i kieruje prokuraturą jest prokurator generalny, będący jednocześnie ministrem sprawiedliwości. Natomiast już od poziomu pierwszego zastępcy prokuratora generalnego, tj. prokuratora krajowego, funkcje te i stanowiska pełnią z krwi i kości prokuratorzy z wielkim doświadczeniem śledczym, sądowym czy nadzorczym – tłumaczył gość środowej audycji „Aktualności dnia”.

Deklarował, że prokuratura zacznie wreszcie działać w sposób merytoryczny, transparenty, przejrzysty, ale także ofensywny i energiczny. Celem działań organów ściągania będzie wyeliminowanie – jak mówił – największych patologii toczących Polskę w sferze życia gospodarczego, publicznego czy codziennego.

Plany pana ministra i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry są dosyć szerokie, a powiedziałbym wręcz, że bardzo szerokie. Chodzi tu o reformę całego systemu polskiego sądownictwa, systemu polskiej prokuratury, otworzenie sądów, prokuratury na ludzi, na społeczeństwo, tak, aby obywatele zdali sobie sprawę, że sędziowie i prokuratorzy, a także inni urzędnicy państwa polskiego mają przede wszystkim służyć im jako obywatelom naszego państwa, a nie zajmować się własnymi problemami czy własnymi sprawami, jak to często słyszymy w wypowiedziach polskich sędziów czy to trybunałów czy sądów powszechnych – zaznaczył Bogdan Święczkowski.

Prokurator krajowy skrytykował funkcjonowanie polskiej prokuratury za rządów koalicji PO–PSL. Argumentował, że w skład Krajowej Rady Prokuratorów wchodzili także politycy, podejmujący kadrowe decyzje dotyczące prokuratorów.

W jego ocenie zmiany, do jakich dochodziło w polskim prawie karnym służymy zarówno przestępcom, jak i środowiskom zajmującym się obroną tych osób.

Dotyczy to zarówno tej sfery przestępczości gospodarczej, tzw. białych kołnierzyków, jak i sfery kryminalnej. Gdyby ta nowelizacja, uchwalona przez poprzednio rządzącą koalicję Platformy i PSL-u, była realizowana w praktyce przez dłuższy okres czasu, w moim przekonaniu doprowadziłoby to do bezkarności działających na wielką skalę wielu przestępców gospodarczych, wyłudzających pieniądze na terenie Polski czy podatki od państwa polskiego – akcentował gość środowej audycji „Aktualności dnia”.

Przyznał, że przez osiem ostatnich lat polska prokuratura odczuwała niechęć rządzących do organów ścigania. Żenująco niskie – argumentował Bogdan Święczkowski – były środki finansowe przeznaczane na prokuraturę.

Prokuratura w chwili obecnej boryka się z wieloma problemami z tym związanymi. Mamy deklarację władz publicznych, że w kolejnych latach prokuratura będzie w tym zakresie wzmocniona i dzięki temu będziemy mogli dużo szerzej realizować te zadania, które przed nami postawiono – zaznaczył pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

Całość rozmowy o. Dariusza Drążka CSsR z prokuratorem Bogdanem Święczkowskim, gościem środowej audycji „Aktualności dnia”, można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl