Konkursy na stanowiska w NIK były ustawione?

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach prowadzi postępowanie mające na celu ustalić czy konkursy w centrali i delegaturach Najwyższej Izby Kontroli były ustawione. Na bazie materiałów zebranych przez CBA skierowała wnioski o uchylenie immunitetów prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz szefa klubu PSL Jana Burego.

Obecnie dyrektorów kontrolnych jednostek organizacyjnych Najwyższej Izby Kontroli oraz wicedyrektorów tychże jednostek wyłania się w trakcie konkursów. O ich przeprowadzeniu decyduje prezes NIK-u.

O pracę, jako dyrektor i wicedyrektor może starać się mianowany kontroler, spełniający wymagania konkursowe, zatrudniony, co najmniej od pięciu lat, który również w okresie pięcioletnim nie był członkiem partii politycznej.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach podejrzewa, że prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski mógł wpłynąć na wyniki konkursów na stanowiskach w Izbie, w tym na stanowisko wicedyrektora delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie, czy dyrektora delegatury w Łodzi.

Miały między innymi wyciec pytania konkursowe. Kwiatkowski nie ma sobie nic do zarzucenia. Zapewnia, że wszystko było prowadzone zgodnie z prawem, a do czasu wyjaśnienia sprawy nadzór nad pracą Izby przekazał zastępcom.

– Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że nowi dyrektorzy i wicedyrektorzy delegatur i departamentów NIK zwyciężyli w konkursach przeprowadzonych zgodnie z ustawą i wewnętrzną procedurą. Wybrani zostali najlepsi kandydaci dla poszczególnych jednostek – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

W sprawę miał być zamieszany poseł PSL Jan Bury. To właśnie szef klubu ludowców miał wskazać swojego człowieka na wiceprezesa delegatury NIK w Rzeszowie, a Kwiatkowski, zgodnie z zaleceniem, miał pomóc w objęciu przez niego tego stanowiska. Jak informuje tvn24, Bury chciał chronić swoich ludzi w podkarpackiej gminie Chmielniki. Sprawa ma związek m.in. z budową famy wiatraków.  Kwiatkowski zapewnia, że jego kontakt z Burym miał charakter czysto formalny i nie wykraczał poza ogólne zasady przyjęte w ramach funkcjonowania izby.

– Zadaniem prezesa Najwyższej Izby Kontroli jest również przekonywanie posłów ze wszystkich ugrupowań do podjęcia prac nad wnioskami pokontrolnymi. W tym sensie każdy prezes Izby musi zabiegać o poparcie parlamentu. Każda z moich rozmów z parlamentarzystami dotyczyła interesów Najwyższej Izby Kontroli, a nie moich spraw osobistych – mówił Krzysztof Kwiatkowski.

Prokuratura ma postawić Krzysztofowi Kwiatkowskiemu cztery zarzuty, a Janowi Buremu trzy. Według wstępnych informacji dowody są żelazne – to nagrania rozmów podsłuchanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Odtajnione rozmowy prawdopodobnie jeszcze dziś trafią do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ona zadecyduje, czy uchylić immunitet jej byłemu, partyjnemu koledze oraz koalicjantowi.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl