fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

P. Naimski: Wkrótce może być odtajniony raport NIK ws. umowy gazowej z Rosją

Jeszcze w listopadzie mamy poznać raport Najwyższej Izby Kontroli w sprawie umowy gazowej z Rosją. Poinformował o tym na antenie Polskiego Radia minister Piotr Naimski.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej był pytany o ostanie doniesienia tygodnika Sieci Prawdy”, który napisał o kulisach negocjacji w sprawie dostaw gazu do Polski.

„Mamy pełną wiedzę na temat tego, co zostało podpisane, natomiast nie wiemy, jak doszło do podpisania tych tak szkodliwych dla Polski dokumentów” – zaznaczył minister.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przypomniał, że w  tej sprawie prowadzone jest postępowanie prokuratorskie. Trwa również proces odtajniania materiałów źródłowych i akt do raportu NIK-u. Przyznał, że może to potrwać do 10 dni.

Jako szokującą minister Piotr Naimski ocenił informację dotyczącą propozycji byłego wicepremiera Waldemara Pawlaka, by wydłużyć polski kontrakt gazowy z Rosją do 2037 r.

– To było zupełnie abstrakcyjne i wiązałoby Polskę na kolejne dziesięciolecia z Rosją. To się na szczęście nie stało dlatego, że dowiedzieliśmy się o tym podczas trwania rozmów i rokowań. Z pozycji Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, z jego inicjatywy  postanowiliśmy upublicznić tę kwestie i wtedy pod naciskiem opinii publicznej, Waldemar Pawlak się z tego wycofał – mówi minister Piotr Naimski.

Ostatecznie umowa gazowa została zawarta do 2022 r. Na jej mocy m.in. zwiększone zostały ilości kupowanego gazu do poziomu około 10 mld metrów sześciennych rocznie.

Wcześniej premier Donald Tusk zatwierdził dla zespołu negocjatorów, kierowanego przez Waldemara Pawlaka, cztery instrukcje negocjacyjne. Jednak – w 2014 r. okazało się, że opinia publiczna nie może ich poznać, ponieważ w ministerstwie gospodarki je utajniono.

RIRM

drukuj