fot. sxc.hu

Wielkopolskie: 11 osób oskarżonych ws. oszustw podatkowych

Prokuratura Regionalna w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, którym zarzucono łącznie 30 przestępstw dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w fakturach VAT, a także oszustw podatkowych.

Zdaniem śledczych sprawcy narazili Skarb Państwa na stratę z tytułu nieuiszczenia podatku od towarów i usług oraz niezasadnego zwrotu tego podatku w kwocie ponad 17 mln złotych. Zarzucone podejrzanym przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

Jak podała w poniedziałek prokuratura, w toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że sprawcy w 2013 r. kierowali spółkami z woj. wielkopolskiego, prowadzącymi działalność polegającą na obrocie olejem rzepakowym.

„Olej ten wyprowadzany był z terenu Polski na teren Republiki Federalnej Niemiec, a następnie ponownie wprowadzano go do obrotu na terenie Polski, z pominięciem systemu podatkowego. Zarządzane przez oskarżonych spółki bądź w ogóle nie składały deklaracji podatkowych, bądź nie wykazywały w składanych deklaracjach nabycia oleju rzepakowego” – poinformowała prokuratura.

Część z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i złożyła w sprawie obszerne wyjaśnienia, opisując mechanizm przestępczego procederu.

„W sprawie skutecznie zastosowano zabezpieczenie majątkowe na mieniu jednej ze spółek zaangażowanych w przestępczy proceder, którego wartość pokryła w całości powstałe uszczuplenie w podatku od towarów i usług” – podała prokuratura.

Wobec sprawców stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczeń majątkowych na łączną kwotę ponad 5,5 mln złotych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

PAP/RIRM

drukuj