Określenie „nazistowska Polska” w amerykańskiej grze dla dzieci

W amerykańskiej grze karcianej pojawia się określenie: „nazistowska Polska”.  Producent – firma Mattel, to największy w USA wytwórca zabawek. Interwencje u władz Firmy podjęła już Ambasada RP w Waszyngtonie, wzywając do korekty określenia „całkowicie niezgodnego z prawdą”. Domaga się tego także polski MSZ.

O grze napisała jedna z gazet polonijnych w USA. Jak podaje, dzieci mają łączyć hasło z jednej karty z definicją znajdującą się na drugiej. W jednej z edycji gry dzieci mogą przeczytać, że film „Lista Schindlera” opowiada „prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski”.

Poseł Ryszard Terlecki, powiedział, że to pokazuje iż umacnia się kłamstwo nt. historii Polski. Potrzebna jest stanowcza interwencja władz.

– Widzowie w Ameryce obejrzą film, który mówi, że Polacy mordowali Żydów, a nie Niemcy. Następnie kupią grę, która mówi, że w Polska była co najmniej w sojuszu z hitlerowcami. Później będzie to bardzo trudno odwrócić, zmienić przekonanie. W tej sytuacji bezwzględnie potrzebne są dwie rzeczy. Po pierwsze, bardzo stanowcza i jasna, czytelna polityka historyczna państwa polskiego. Po drugie, odpowiednie środki na upowszechnienie tej polityki za granicą, a kiedy zdarzą się już takie rzeczy, następnym razem trzeba podjąć bardzo energicznie i skuteczne działanie – także na drodze sądowej – powiedział poseł Ryszard Terlecki.

Gra jest w sprzedaży nie tylko w USA, ale i w innych krajach. Jak informuje na opakowaniu producent: sprzedano już ponad 3 mln egzemplarzy.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl