fot. PAP/EPA

USA: do 18 wzrosła liczba ofiar lawin błotnych w Kalifornii

Do 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po zejściu w nocy z poniedziałku na wtorek lawin błotnych w południowej Kalifornii – podał w piątek (w sobotę naszego czasu) Reuters. Ratownicy znaleźli ciało 87-letniego mężczyzny. Trwają poszukiwania 5 osób.

W czwartym dniu poszukiwania ofiar lawin błotnych w południowej Kalifornii pracownicy służb ratowniczych znaleźli ciało 87-letniego mężczyzny w jego domu – podały miejscowe władze.

Górzysty rejon, w którym domy ma wielu celebrytów (m.in. Oprah Winfrey), został wcześniej pozbawiony roślinności przez pożary. Ułatwiło to zejście lawin, bowiem to głównie roślinność zatrzymuje i wchłania wodę.

Masy błota, miejscami nawet o grubości 1,5 metra, wyrywały domy z fundamentów. Odcięte zostały drogi dojazdowe do wielu miejscowości, w tym autostrada nr 101, która ma być otwarta dopiero w poniedziałek.

We wtorek jeden z ratowników uratował 2-letnią dziewczynkę, którą wyciągnął z błota i gruzów zawalonego domu. „Nie wiem, jak to dziecko przeżyło” – powiedział miejscowemu dziennikowi „Santa Barbara Independent”.

Opowiadał, że jego własny dom w miejscowości Montecito zawalił się pod naporem zwałów ziemi „po godzinie intensywnego deszczu”.

Do ratowania ludzi z zagrożonych terenów wykorzystano helikoptery. Zarządzono ewakuację ok. 7 tysięcy mieszkańców.

PAP/RIRM

drukuj