W Lublinie zostanie dziś otwarty Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Lublinie zostanie dziś oficjalnie otwarty pierwszy Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trasa obejmuje kilkadziesiąt miejsc m.in. Zamek, pomnik „Zapory” i jego żołnierzy, dawne areszty NKWD na Czwartku, Świętoduskiej i Krakowskim Przedmieściu. 

To w Lublinie najdłużej utrzymywał się opór podziemia antykomunistycznego.

Chcemy uczcić pamięć tych, którzy ryzykowali życiem walcząc o to byśmy mogli dziś żyć w wolnym, suwerennym państwie – mówi Karol Wołek, wiceprezes Zarządu Gł. Związku Żołnierzy NSZ, pomysłodawca szlaku.

Tysiące ludzi codziennie przechodzi ulicami Lublina, mija tablice pamiątkowe, gdzie są katownie, gdzie w piwnicach tych katowni na ścianach są inskrypcje wydrapane w murze przez ludzi, którzy byli tam torturowani, więzieni i bardzo często też mordowani. Ci ludzie nadal żyją, ich niektórzy prześladowcy też nadal żyją, czasami mijają się na ulicy. To jest historia, która jest obok nas. Do tej pory była kompletnie nieobecna w świadomości mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny. Celem tego projektu „Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest przywrócenie pamięci o tym, co się działo 60 i 70 lat temu na terenie Lublin i Lubelszczyzny – stwierdza Karol Wołek.

Projekt pt. Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie został wybrany do realizacji przez mieszkańców Lublina w Budżecie Obywatelskim Miasta Lublin w 2014 r.

Całość została zrealizowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Miejski w Lublinie.

RIRM

        

drukuj