Powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

W byłym areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Lider PiS-u Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej podkreślił, że ma ono służyć zarówno pamięci, edukacji, kształtowaniu świadomości, jak i badaniom.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wskazywał na konieczność przekazania prawdy o tej walce – walce, która, jak mówił, była i pozostaje sensem polskiej historii. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślił z kolei, że jest to spełnienie testamentu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

To przedsięwzięcie, jak dodał były premier, będzie miało także wymiar symboliczny; będzie to jeden z elementów ostatecznego zakończenia epoki przejściowej.

– Epoki, w której Polska była już wolna, sama mogła wyłaniać swoje władze, ale w której władze te na różne sposoby związane były z tym, co było przedtem. Musimy doprowadzić do zakończenia tej epoki. Musimy to zrobić w interesie nas wszystkich, w interesie narodu, bo tylko zupełnie uwolniona od tej złej przeszłości Polska może się rozwijać, może uzyskać to, na czym zależy nam wszystkim – wielki historyczny sukces – powiedział Jarosław Kaczyński.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odczytał fragment przemówienia, które śp. prezydent Lech Kaczyński miał wygłosić 10 kwietnia 2010 roku w Katyniu.

Trwałych relacji nie da się budować na kłamstwie. Kłamstwo dzieli ludzi i narody. Przynosi nienawiść i złość. Dlatego potrzeba nam prawdy. Racje nie są rozłożone równo. Rację mają ci, którzy walczą o wolność. My – chrześcijanie – dobrze wiemy o tym. Prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala, łączy, przynosi sprawiedliwość, pokazuje drogę do pojednania”. To Muzeum ma  służyć prawdzie. Niech będzie ono spełnieniem testamentu pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Chwała i cześć tym wszystkim bohaterom, którzy oddali tu życie, tym, którzy byli tu torturowani i poświęcali to, co jest najważniejsze, dla Ojczyzny – mówił minister Zbigniew Ziobro.

Na konferencji inaugurującej powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL obecna była także córka rotmistrza Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl