Syria: siły rządowe przywróciły kontrolę nad strategiczną drogą do Aleppo

Syryjskie siły rządowe odzyskały kontrolę nad strategiczną drogą prowadzącą do miasta Aleppo na północnym zachodzie kraju – poinformowała telewizja państwowa i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Na południowym wschodzie muhafazy (prowincji) Aleppo wciąż trwają walki między oddziałami rządowymi a bojownikami z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) – precyzuje Obserwatorium.

Siły rządowe polegają na tej jedynej trasie zaopatrzeniowej prowadzącej do Aleppo, ponieważ rebelianci kontrolują główną autostradę do tego miasta, położoną dalej na zachód.

W zeszłym tygodniu bojownicy IS zajęli miejscowość Chanasir, która leży przy strategicznej drodze, 50 km na południowy wschód od Aleppo. Dwa dni później Chanasir odzyskały siły rządowe. Jak poinformowała dziś telewizja państwowa, dalsze działania przeciwko dżihadystom pozwoliły wojsku odzyskać kontrolę nad drogą. Teraz armia syryjska rozminowuje tę trasę.

Od soboty w Syrii obowiązuje zawieszenie broni wynegocjowane przez USA i Rosję; nie obejmuje ono jednak wstrzymania operacji militarnych przeciwko IS czy związanemu z Al-Kaidą Frontowi Al-Nusra.

Od początku rozejmu główne strony konfliktu oskarżają się wzajemnie o jego naruszanie, choć przyznają, że jest on na ogół przestrzegany. Syryjska opozycja w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna ostrzegła, że naruszenia warunków zawieszenia broni uniemożliwią powrót do negocjacji pokojowych pod egidą ONZ i doprowadzą do zerwania rozejmu.

PAP/RIRM

drukuj