Przewodnik po historii Polski dostępny w internecie

„Przewodnik po historii Polski 966-2016”, czyli publikacja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych z okazji Światowych Dni Młodzieży, jest dostępna w internecie.

W czasie ŚDM książka była bezpłatnie rozdawana pielgrzymom. Teraz można ją przeczytać w formie elektronicznej, pobierając dokument PDF ze strony pamięć.pl.

Publikacja liczy prawie 120 stron, zawiera też liczne zdjęcia. Dostępna jest w 8 językach, prócz polskiego również w: angielskim, rosyjskim, ukraińskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, niemieckim i francuskim To jest przekaz o prawdziwej historii naszego kraju – mówił zapowiadając publikację przed Światowymi Dniami Młodzieży wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak.

– Uznaliśmy, że Światowe Dni Młodzieży, a więc takie wydarzenie, które skupia w jednym miejscu największą ilość obcokrajowców, to wielka szansa na to, żeby pokazać Polskę – pokazać Polskę dzisiejszą, a także prawdę o polskiej historii. Słyszymy ciągle o ,,polskich obozach koncentracyjnych”, rzekomym udziale Polaków w holokauście – nawet takie rzeczy się pojawiają za granicą, więc jest okazja, żeby zadbać o to, by każdy znał prawdę o Polsce. W tych publikacjach znajdujemy prawdę o polskiej historii, polskiej kulturze, tradycji, o tym, jaka jest Polska, jacy są Polacy – tłumaczył Jan Dziedziczak.

Wydanie zawiera skrótową historię Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i krótkimi wzmiankami o polskich świętych.

Książka ma w skrótowej formie pomóc młodzieży zrozumieć Polskę, jej historię, kulturę i symbole. Słowo wstępne publikacji napisali prezydent RP Andrzej Duda oraz metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

RIRM

 

drukuj