Spotkanie prezydentów Polski i Bułgarii

Prezydenci Polski i Bułgarii, Andrzej Duda i Rosen Plewnelijew, spotkali się w poniedziałek w Sofii, by rozmawiać m.in. o lipcowym szczycie NATO i współpracy wojskowej. Tematem rozmów ma być także kryzys migracyjny, konflikt na Ukrainie i kwestie energetyczne.

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Dudy odbyła się na placu św. Aleksandra Newskiego.

Obaj prezydenci odbędą rozmowę w cztery oczy, następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie – Stara Płanina ze wstęgą.

Bułgaria jest ważnym elementem budowania sojuszu i konsensusu przed lipcowym szczytem w Warszawie – powiedział w niedzielę na briefingu prasowym prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że w Bułgarii przecinają się „dwa wielkie problemy bezpieczeństwa Europy i NATO”, czyli bezpieczeństwa na Wschodzie, w tym w regionie Morza Czarnego, oraz problem napływu migrantów, niebezpieczeństwa związanego z kryzysem w Syrii.

W poniedziałek Andrzej Duda spotka się także z bułgarskim premierem Bojko Borysowem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl