Kolejny proces sądowy Witolda Tomczaka

Dziś odbędzie się kolejny proces sądowy Witolda Tomczaka. Były parlamentarzysta został oskarżony o uszkodzenie obrazoburczej instalacji artystycznej znieważającej Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rozprawa rozpocznie się o godzinie 10.30 w Sali 242 w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia.

Do zniszczenia instalacji doszło w 2000 roku w galerii narodowej Zachęta w Warszawie. Były europoseł został oskarżony o uszkodzenie obrazoburczej rzeźby włoskiego artysty Maurizia Cattelana przedstawiającej Jana Pawła II przygniecionego meteorytem. Witold Tomczak usunął z instalacji fragment symbolizujący meteoryt przygniatający postać papieża.

Działania posła poparło wówczas tysiące Polaków. Wsparcia udzielili mu także księża biskupi. Mimo przedawnienia karalności czynu, 19 lutego bieżącego roku sędzia Tomasz Trębicki na wniosek prokuratury podjął decyzję o kontynuacji procesu sądowego i wyznaczył terminy kolejnych rozpraw. Sędzia, nie podając merytorycznych przesłanek, nie wyraził także zgody na rejestrację przebiegu rozpraw przez media, które odbywają się w trybie ograniczonej jawności.

Instalacja zniszczona przez Witolda Tomczaka w 2000 roku została sfinansowana z publicznych pieniędzy. Miała być również główną atrakcją jubileuszowej wystawy na stulecie istnienia galerii Zachęta.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl