Sejm: prawnicy bez wpływu na wybór sędziów TK 

Środowiska prawnicze i naukowe nie będą typować kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sejm w przyjętej nowelizacji ustawy o TK odrzucił poprawkę Senatu w tej sprawie.

Projekt nowej ustawy o TK znalazł się w Sejmie w 2013 r. Jego pierwotna wersja zakładała, że kandydatów na sędziego TK – tak jak obecnie – miałaby zgłaszać grupa posłów, ale ponadto: SN, NSA, krajowe rady sądownictwa i prokuratury.

Spośród tych osób, prezydium Sejmu lub grupa posłów zgłaszałaby kandydatury z których Sejm wybierałby sędziów TK. W głosowaniu nad poprawkami Senatu większość parlamentarna na czele z PO wyeliminowałaby z tego procesu środowiska prawnicze i naukowe.

To wielki błąd tym bardziej, że przyśpieszono procedurę wyboru kandydatów 5 sędziów TK, którym kadencja upływa w br. – zwraca uwagę poseł Wojciech Szarama.

Wprowadzono przepis przejściowy, mówiący o tym, że kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którym upływa kadencja w tym roku, można zgłaszać w miesiąc po wejściu w życie tej ustawy, a więc przyśpieszono całą tą procedurę i zresztą tutaj przedstawiciele PO nie kryli się z tym. Przyśpieszono po to, żeby wszystkich pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego wybrać jeszcze w czasie tej kadencji. To jest kompletne nieporozumienie. Platforma postanowiła doprowadzić do takiej sytuacji, w której powstaje znak zapytania, czy sędziowie TK, nie zostaną wybrani po to, żeby chronić interesy platformy. Jest to sytuacja zupełnie niedopuszczalna, natomiast posłowie platformy zupełnie niepotrzebnie psują polskie prawo – zaznaczył Wojciech Szarama.

Sejm przyjął poprawki do ustawy dotyczące m.in. skreślenia zapisu, że prezes TK będzie wybierany na 4-letnią kadencję. Członkowie TK powinni mieć kwalifikacje sędziego Sądu Najwyższego. W dniu wyboru muszą mieć nie mniej niż 40 lat, a nie więcej niż 67 lat.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl