Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazujący tzw. aborcji

Sejm nie będzie pracował nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada całkowity zakaz tzw. aborcji. Zobacz jak głosowali posłowie [tutaj].  

Za jego odrzuceniem zagłosowało 352 posłów, 58 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu. Chodzi o projekt Komitetu „Stop Aborcji”, który przewiduje karanie kobiet za zabicie dziecka nienarodzonego.

Jeszcze przed głosowaniem nad ustawą przedstawiciel wnioskodawców dr Joanna Banasiuk chciała złożyć poprawkę, która znosi sankcję wobec kobiet, które zabiją swoje nienarodzone dziecko.

– Na podstawie art. 36 ust. 4 regulaminu Sejmu zgłaszam autopoprawkę do ustawy przez wykreślenie tzw. karalności matek – powiedziała w Sejmie Joanna Banasiuk.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wskazał, że nie ma możliwości wprowadzenia poprawki.

– Z regulaminowego punktu widzenia autopoprawkę do własnego projektu wnioskodawca może złożyć przed rozpoczęciem pierwszego czytania – odpowiedział Marek Kuchciński.

Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że przedsięwzięcie, jakim jest obywatelski projekt zakazujący tzw. aborcji, może doprowadzić do procesów, których efekt będzie dokładnie przeciwny. Zapowiedział, że PiS będzie podejmował działania w kierunku ochrony życia.

– Zapewniam panią i zapewniam Wysoką Izbę, że Prawo i Sprawiedliwość jest i w dalszym ciągu będzie za ochroną życia. W tym kierunku PiS będzie podejmowało odpowiednie działania, jednak będą to działania o charakterze przemyślanym, które doprowadzą do uzyskania tego skutku  – akcentował Jarosław Kaczyński.

Następnie premier Beata Szydło zaprezentowała trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia ludzkiego.

– Do końca roku przygotujemy program, który zostanie przedstawiony Wysokiej Izbie, wsparcia dla rodzin i matek, które zdecydują się na urodzenie i wychowanie dzieci z tzw. trudnych ciąż; program wsparcia dla rodzin, które wychowują dzieci niepełnosprawne; program wsparcia  dla kobiet, które zdecydują się donosić ciążę i urodzić dziecko nawet w najtrudniejszych dla siebie sytuacjach – zarówno jeśli chodzi o kwestie związane z opieką zdrowotną, prenatalną, jak i później w opiece nad urodzonym dzieckiem – oznajmiła szefowa rządu.

Szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że w czasie prac nad przyszłorocznym budżetem zostaną złożone poprawki zapewniające finansowanie programu od stycznia 2017 r. Premier poinformowała także, że zostanie przeprowadzona szeroko zakrojona akcja informacyjna wspierająca i promująca ochronę życia.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj