fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy dot. m.in. połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Autorem tej propozycji jest Prawo i Sprawiedliwość.

Podczas posiedzenia Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie projektu. W uzasadnieniu politycy tej partii wskazywali, że propozycja spowoduje upolitycznienie prokuratury. Odrzucenia projektu chce także klub Nowoczesna.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówi, że propozycja PiS-u jest korzystna, bo zgodnie z nią rząd bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo. Będzie także rozliczany z nieprawidłowych działań prokuratury – dodał minister.

Sejm odzyska możliwość kontroli – poprzez votum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, poprzez interpelacje i pytania jakie będą do niego składane – działań i poczynań prokuratury. Dzisiaj polski Sejm, a więc bezpośrednio Polacy poprzez swoją reprezentacje, nie mają możliwości tego rodzaju kontroli prokuratury, która – można powiedzieć – stała się takim państwem w państwie poza wszelką kontrolą. Skoncentrowana często na korporacyjnych interesach, zapominając o tym, że ma przede wszystkim służyć narodowi i Polakom rzetelną i uczciwą pracą. Chcemy przywrócić te zasady i jesteśmy przekonani, że spowoduje to lepszą pracę prokuratury i poprawę bezpieczeństwa Polaków – zaznacza Zbigniew Ziobro.

Funkcję ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego PO rozdzieliła w 2010 r.


RIRM

drukuj