fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Jurgiel prosi o zawieszenie postępowań egzekucyjnych wobec rolników

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poprosił resort sprawiedliwości, by ten zawiesił na pół roku toczące się wobec rolników postępowania egzekucyjne.

W piśmie do resortu sprawiedliwości minister Jurgiel zaznaczył, że w tym czasie miałoby zostać wypracowane systemowe rozwiązania chroniące podstawowe interesy ekonomiczne rolników i grup producentów rolnych.

List miał zostać wystosowany pod koniec listopada. Wiceprzewodniczący „Solidarności” Rolników Indywidualnych Zbigniew Obrocki zwraca uwagę, że postępowania egzekucyjne wobec rolników, są efektem wadliwych rozwiązań poprzedniego ministra rolnictwa. Marek Sawicki przygotował przepisy, które miały ukrócić działalność nielegalnych najemców ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych, tymczasem uderzyły one także w zwykłych rolników.

– W zwykłych rolników, którzy w dobrej wierze dzierżawili te ziemie, które dostawali od Agencji jakby w sposób ustny, na użyczenie. Były takie „kawałki”: łąki, powiedzmy nieużytki, których agencja nie mogła zagospodarować. Wtedy dyrektor mówił do rolnika: weź to, zagospodaruj w jakiś sposób, paś na tym krowy, my tego ci użyczamy, ponieważ i tak nie mamy co z tym zrobić”. Dużo rolników w dobrej wierze brało te działki, nie zdając sobie sprawy, że kiedyś będą musieli zapłacić za to bardzo duży haracz – mówi Zbigniew Obrocki.

Wiceprzewodniczący „Solidarności” RI ocenia, że te działania były prowokacją.

RIRM

drukuj