MS opublikuje rejestr przestępców seksualnych

Od października będzie funkcjonował nowo utworzony rejestr przestępców seksualnych. Znajdą się w nim dane ok. 800 najgroźniejszych sprawców. Celem powstania rejestru jest poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza osób nieletnich. 

W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości chce przeciwdziałać zagrożeniom związanym z przestępczością na tle seksualnym. 

Rejestr składa się z dwóch części – publicznej i ograniczonej – tłumaczy wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Część pierwsza szczegółowa składa się z ograniczonego rejestru, do którego dostęp będą miały nie tylko wszystkie służby zajmujące się bezpieczeństwem, czyli policja, sądy i prokuratura, ale również osoby, które chcą zatrudnić osobę zajmującą się dziećmi. Druga część składa się natomiast z rejestru publicznego, dostępnego dla każdego, chcącego wejść i zobaczyć, czy okolica, w której mieszka, jest bezpieczna. Ale ten drugi rejestr będzie się zapełniał z biegiem czasu – mówi Michał Woś.

Jako pierwszy uruchomiony zostanie rejestr ograniczony, który ma być podstawą dla rejestru publicznego. Znajdą się w nim dane przestępców, którzy popełnili czyn zabroniony przed wejściem w życie ustawy. 

Z kolei w rejestrze publicznym będzie można wyszukać podstawowe informacje o przestępcy. Należeć będzie do nich np. data i miejsce przestępstwa czy jego kwalifikacji prawna. Wyszukiwanie danych będzie możliwe po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym został utworzony na mocy uchwalonej w maju ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl