Rzecznik Ministerstwa Środowiska: KE została zobowiązana do przekazania TS UE dowodów ws. Puszczy Białowieskiej

Strona polska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zobowiązanie Komisji Europejskiej do przedstawienia dowodów, o których była mowa podczas wysłuchania publicznego 11 września. Mówię tutaj w szczególności o zdjęciach i mapach, na których KE opiera swoje stwierdzenia o tym, że strona polska nie wypełnia postanowienia wiceprezesa TS UE z 27 lipca ws. środków tymczasowych – powiedział w rozmowie z wPolityce.pl Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

Ten wniosek Rzeczpospolitej Polskiej został uwzględniony, w skutek czego KE została zobowiązana do przekazania dowodów TS UE do dnia wczorajszego, które Trybunał przekaże następnie stronie polskiej – zaznaczył Aleksander Brzózka.

Rzecznik podkreślił, że w momencie otrzymania przez stronę polską tych dowodów, Trybunał Sprawiedliwości UE wyznaczy nowy termin, w którym Polska będzie musiała ustosunkować się do uzupełnionego wniosku.

Na pytanie, czy Ministerstwo Środowiska nie obawia się, że te dowody mogą podważyć polskie stanowisko ws. Puszczy Białowieskiej, odpowiedział: „Stosujemy się do postanowienia wiceprezesa Trybunału z 27 lipca. Działania, jakie prowadzimy w puszczy, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego oraz są to działania ochronne na rzecz zagrożonych gatunków i siedlisk, co jest zgodne z tym postanowieniem”.

 

wPolityce.pl/RIRM

drukuj