Prasa: niemiecka i polska policja rozbiły gang przemytników ludzi

Wspólna akcja niemieckiej i polskiej policji doprowadziła do rozbicia międzynarodowej grupy przestępczej, która przemycała do Niemiec nielegalnych migrantów z Syrii – podała w sobotę wydawana w Dreźnie gazeta „Saechsische Zeitung”.

Współpraca między niemiecką policją federalną i policją polską trwała blisko 18 miesięcy. W listopadzie ubiegłego roku policja niemiecka przeprowadziła serię przeszukań na terenie czterech krajów związkowych (landów), w tym w Berlinie i Hesji.

Pod koniec czerwca miały miejsce rewizje w dwunastu miejscach w Polsce. Przy tej okazji zatrzymano 10 osób – podała niemiecka policja.

Polscy i niemieccy policjanci współpracowali w jednej grupie śledczej po raz pierwszy na podstawie nowej polsko-niemieckiej umowy o współpracy policji obu krajów.

43-letni Afrykańczyk, podejrzany o werbowanie na Węgrzech chętnych do nielegalnego przekroczenia granicy, jest poszukiwany europejskim listem gończym.

Dzięki wspólnej akcji zniszczono siatkę przemytników operującą z terenu Polski – powiedział Markus Pfau, kierownik wydziału zwalczania przestępczości w Halle.

„Nowe możliwości, które stworzyła nowelizacja polsko-niemieckiej umowy policyjnej w 2015 roku, po raz pierwszy sprawdziły się i były podstawą sukcesu śledczych z obu krajów” – powiedział Joerg Baumbach, szef komendy policji kryminalnej w Pirnie w Saksonii.

Banda przemytników przerzuciła przez niemiecką granicę w 15 nielegalnych akcjach 348 osób, głównie Syryjczyków.

PAP/RIRM

drukuj