Kenia: Ataku na dom wiceprezydenta dokonał mężczyzna z maczetą

Mężczyzna uzbrojony w maczetę dokonał ataku na rezydencję wiceprezydenta Kenii w mieście Eldoret na zachodzie kraju; w następstwie ataku ranny został strażnik rezydencji – poinformowała w sobotę wieczorem kenijska policja.

„W niejasnych na razie okolicznościach napastnik uderzył maczetą funkcjonariusza na służbie i zdołał się przedostać na teren gospodarstwa” – poinformował w oświadczeniu inspektor generalny policji Joseph Boinnet.

Wcześniej lokalne stacje telewizyjne informowały, że rezydencję wiceprezydenta Kenii Willama Ruto zaatakowali w sobotę pod nieobecność gospodarza i jego rodziny niezidentyfikowani uzbrojeni napastnicy. Wg TV policja miała odpowiedzieć ogniem na ich atak.

„Zmobilizowano szybko innych strażników, napastnik się ukrył, ranny funkcjonariusz otrzymał pomoc medyczną i jest w stanie stabilnym” – powiedział inspektor Boinnet.

Agencje przypominają, że atak nastąpił na dziesięć dni przed wyborami w Kenii, gdzie 8 sierpnia będą wybierani prezydent, parlament i szefowie władz regionalnych. Obecny prezydent Uhuru Kenyatta ubiega się o reelekcję wraz ze swym wiceprezydentem Williamem Ruto. Ich rywalami są kandydat opozycji Raila Odinga wraz z Kalonzo Musyoką.

Motywy napaści na rezydencję wiceprezydenta Ruto są niejasne, na razie brak też komentarza ze strony jego kancelarii.

Agencja AFP przypomina z kolei o najkrwawszej w historii niepodległej Kenii fali przemocy po wyborach w roku 2007, których wyniki kontestowała opozycja, krytykowały USA i Unia Europejska. AFP przypomina, że zginęło wówczas 1100 osób, a regionem najbardziej dotkniętym przez akty przemocy była prowincja Rift Valley na zachodzie Kenii, gdzie leży też Eldoret.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl