fot. twitter.com

Min. Inwestycji i Rozwoju: minister J. Kwieciński jedzie promować Polskę w Kenii

Polityka miejska, smart cities i promocja Katowic – to tylko kilka z celów podróży ministra infrastruktury i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego do Afryki – poinformowało we wtorek Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Głównym celem wizyty – jak czytamy w informacji – jest udział szefa resortu w konferencji Cities Summit, która będzie się w kampusie ONZ w Nairobi.

Z przesłanego harmonogramu wynika, że 13 marca odbędzie się roboczy lunch pod nazwą „Katowice for a change – a city’s successful transformation”, podczas którego minister i prezydent Katowic Marcin Krupa opowiedzą o stolicy Górnego Śląska i o zmianach, jakie w niej zaszły w ciągu ostatnich lat. Ponadto minister poruszy temat krajowych programów miejskich w Polsce, które są sukcesywnie wprowadzane.

Minister – jak informuje resort – zabierze również głos w panelu dyskusyjnym „Technology futures: integrated urban systems and the enabling technologies that will get us there”. Oprócz niego udział w spotkaniu wezmą przedstawiciele takich krajów jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Japonia czy Republika Południowej Afryki.

„Minister opowie m.in. o prowadzonych w Polsce działaniach na rzecz wprowadzania idei smart cities, Programie Czyste Powietrze czy Funduszu Niskoemisyjnego Transportu” – czytamy w informacji.

Z kolei 15 marca minister weźmie udział w sesji ministerialnej UNEA (Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska – PAP) i wystąpi podczas Leadership dialogue „Innovative sustainable business development at a time of rapid technological change”.

Poza konferencją – jak informuje MIiR – minister weźmie udział w szeregu spotkań: m.in z szefem Sekretariatu Konwencji Karpackiej Haraldem Egererem oraz z szefem Cities Alliance (globalnym partnerstwem wspierającym miasta w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju – PAP) Williamem Cobbettem, z którym poruszy tematy dotyczące polityki miejskiej.

Jerzy Kwieciński – planuje też spotkanie z dyrektorem UN Habitat (agenda ONZ zajmująca się kwestiami urbanizacji i osiedli ludzkich – PAP) Maimunah Mohd Sharifem.

„W trakcie spotkania minister zaprezentuje Krajową Politykę Miejską oraz cele Krajowego Forum Miejskiego w Krakowie. Ponadto poruszy temat potencjalnego zorganizowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku” – czytamy w informacji.

Oprócz tego szef MIiR ma się spotkać z przedstawicielem i wykonawcą United Nations Environment Programme (UNEP)z Joycem Msuya, z którym ma rozmawiać m.in. o udziale polskich przedsiębiorstw w przetargach na dostawy sprzętu i usług dla systemu ONZ.

Kolejnymi tematami poruszonymi podczas wizyty w Kenii ma być kwestia polskiego Zagranicznego Biura Handlowego w Nairobi. Minister spotka się też z przedstawicielami organizacji miejskich i polskiej społeczności w Kenii.

PAP/RIRM

drukuj