fot. PAP/Mateusz Marek

J. Kwieciński: Zakładamy, że wzrost akcyzy wpłynie również na zdrowie Polaków

Akcyza ma nie tylko cel finansowy, zakładamy też, że wpłynie na zdrowie Polaków – powiedział były już minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W Sejmie leży projekt, który zakłada wzrost stawki akcyzowej na alkohol i wyroby tytoniowe o 10% od 1 stycznia 2020 roku. Dzięki zmianie w przyszłym roku budżet ma zyskać dodatkowe 1,7 mld zł.

Większa akcyza jest pewnym stymulantem w stosunku do społeczeństwa – stwierdził były minister finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

– Większa akcyza, co pokazują badania, zmniejsza korzystanie społeczeństwa z tych używek. Uważamy, że tego typu zmiana może mieć wpływ na podniesienie zdrowotności naszego społeczeństwa, również na zwiększenie długości życia. Przypomnę, że w ostatnich latach mamy lekkie załamanie tego tempa, więc myślę, że ten ruch ze strony rządu może mieć pozytywne skutki społeczne, skutki na rzecz zwiększenia zdrowia naszego społeczeństwa – ocenił Jerzy Kwieciński.    

Jerzy Kwieciński przypomniał, że przez wiele ostatnich lat akcyza nie była podwyższana i jest niższa w porównaniu z wieloma rozwiniętymi państwami Europy.

Pytany o dodatkowe źródła dochodów do budżetu, zaznaczył, że są rezerwy w CIT czy PIT, które mogą zapewnić dodatkowe dochody.

RIRM

drukuj