J. Kwieciński: Podpisano umowę na rozwój internetu dla szkół

W ministerstwie cyfryzacji podpisano w środę umowę pomiędzy Ineą i Instytutem NASK na rozwój internetu w szkołach – powiedział na konferencji prasowej szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. Wartość tego projektu to blisko 4 mln 900 tysięcy złotych.

Chodzi o budowę Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Na mocy podpisanej umowy, INEA dostarczy usługi kolokacyjne (przechowywanie danych) na potrzeby budowy węzłów sieci w ramach projektu budowy OSE w Wielkopolsce. W Poznaniu powstanie jeden z trzech węzłów centralnych umożliwiający szkołom podłączonym do OSE korzystanie z Internetu światłowodowego oraz zasobów edukacyjnych. (Dwa pozostałe centralne węzły OSE powstaną w Katowicach i Warszawie.) Ten w Poznaniu odpowiedzialny będzie za transmisję do jednej trzeciej szkół w kraju. Umowa została zawarta na 10 lat, więc ma charakter strategiczny.

Informując o inwestycji, Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, podkreślał, że podłączenie wszystkich szkół do internetu to istotny krok w zapełnianiu białych plam w dostępie do sieci, będący impulsem nie tylko edukacyjnym, ale także rozwojowym.

„Wiemy jak to jest ważne dla naszego kraju i chcemy wejść na wyższy poziom rozwoju, musimy zapewnić digitalizację” – mówił Jerzy Kwieciński.

„Myślimy o wykorzystaniu Big Data i potencjału, który mamy w polskich firmach, start-upach. Według danych dwie trzecie innowacji w Polsce jest bezpośrednio albo pośrednio związane z technologiami cyfrowymi, więc mamy tu niesamowity potencjał, a wiemy, że bez edukacji tego nie zrobimy, więc dzięki temu projektowi będziemy mieli dostęp do wszystkich szkół w Polsce, a na bazie tego potencjału będziemy budowali potencjał naszej gospodarki” – podkreślił.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, którego celem jest zagwarantowanie wszystkim szkołom w Polsce dostępu do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego Internetu szerokopasmowego. Projekt powstał pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, a operatorem sieci jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Jak podało biuro prasowe INEA, firma ta jest w trakcie realizacji łączy internetowych do blisko 900 placówek szkolnych w całej Wielkopolsce, które dzięki temu mogą należeć do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Projekt dostawy usług kolokacyjnych realizowany będzie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl