fot. PAP/Marcin Obara

Min. J. Kwieciński: Część województw musi przyspieszyć inwestowanie funduszy unijnych; zagrożonych jest 1 mld 300 mln euro

Część województw musi przyspieszyć inwestowanie funduszy unijnych; zagrożonych jest 1 mld 300 mln euro – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że naszych województw nie stać na utratę funduszy.

Minister na konferencji mówił na temat rozwoju województw i wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w programach regionalnych. Zwrócił uwagę, że liderami pod względem kontraktowania podpisanych umów na środki UE są województwa: pomorskie, opolskie i wielkopolskie, które przekraczają średnią.

Minister dodał, że dziewięć regionów może stracić znaczące środki w najbliższym czasie.

– Chciałbym wyraźnie podkreślić, że mówimy o tym stanie dzisiaj nie po to, aby piętnować te województwa, które nie do końca wydają pieniądze tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Chcemy w czasie tej dzisiejszej konferencji postawić budzik, przy uchu niektórych śpiących marszałków i wyraźnie im powiedzieć – pobudka. Jest jeszcze czas, jest jeszcze szansa, żeby te fundusze europejskie tym regionom nie przepadły i żeby one jeszcze zostały – powiedział Jerzy Kwieciński.

Na pierwszym miejscu wśród regionów, które mogą najwięcej stracić z powodu niewykorzystania pieniędzy unijnych jest województwo podlaskie. Tam zagrożonych jest 106 mln euro z pieniędzy UE.

RIRM

drukuj