fot. flickr.com

J. Kwieciński: Wartość umów z wykorzystaniem funduszy unijnych przekroczyła 200 mld zł

Wartość umów z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej przekroczyła 200 mld zł, poinformował wiceminister rozwoju  Jerzy Kwieciński. 70 mld zł stanowi wkład własny beneficjentów, natomiast 130 mld zł to unijne środki.

Jak ocenił wiceszef resortu rozwoju wkład inwestycji we wzrost gospodarczy będzie coraz większy. W całym roku mogą one wzrosnąć o ponad 3 proc. Obecnie inwestycje obejmują 40 proc. wszystkich dostępnych środków unijnych. Resort planuje, aby na koniec roku ich poziom wzrósł do 50 proc. Oznacza to, że w podpisanych umowach skonsumowanych zostanie 170 mld zł z UE.

Na te chwilę w całej Polsce realizowanych jest ponad 22 tys. projektów. Jak wskazał wiceminister Jerzy Kwieciński rozwój nowych inwestycji najbardziej widoczny jest w branży transportowej.

Najwięcej inwestycji w tej chwili mamy realizowanych w branży transportowej, chociaż dominują jeszcze inwestycję na poziomie centralnym, a nie na poziomie regionalnym. Sporo mamy projektów, które dotyczą wsparcia dla polskich firm na działania związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, związanych z komercjalizacja wyników tych badań, jak również na wspieranie projektów inwestycyjnych w małych i średnich firmach. Sporo mamy również projektów związanych z infrastrukturą środowiskową i z działaniami na rzecz efektywności energetycznej na przykład związanych z termomodernizacją budynków – podkreślał Jerzy Kwieciński.

W ubiegłym roku Polska zrealizowała ze środków unijnych umowy inwestycyjne na kwotę 100 mld zł. Plan na przyszły rok to 300 mld zł. Dotychczas KE wypłaciła krajom UE 15 mld euro za projekty niezrealizowane. Jedna trzecia z nich, czyli ponad 5 mld euro trafiło do Polski.

RIRM/PAP

drukuj