fot. PAP/EPA

MR chce uproszczeń w systemie zarządzania funduszami unijnymi

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Rozwoju planuje powołać rzecznika beneficjenta i utworzyć zespół ds. uproszczeń w systemie zarządzania funduszami Unii Europejskiej. Rzecznik ma znaleźć się w każdej instytucji zarządzającej funduszami europejskimi, w tym w urzędach marszałkowskich.

Jak powiedział wiceszef resortu Jerzy Kwieciński, zmiany wynikają m.in. z planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

– Nasze ministerstwo przygotowało pod koniec roku specjalny plan działań na rzecz zmniejszenia efektywności i przyspieszenia wykorzystania funduszy unijnych w ramach umowy partnerstwa 2014-2020. I w ramach tych działań, które realizujemy w tym planie uznaliśmy kwestię wprowadzenia uproszczeń, jako jedną z najważniejszych i jako ministerstwo planujemy powołać taki specjalny zespół przy naszym ministerstwie z osób złożonych z administracji, ale przede wszystkim z ekspertów zewnętrznych – wskazał Jerzy Kwieciński.

Zespół ds. uproszczeń, będzie na stałe zajmował się usprawnianiem systemu przydzielania i zarządzania funduszami Unii Europejskiej.

Natomiast Rzecznik beneficjenta będzie wpływał na proces wykorzystywania funduszy europejskich i przebieg realizacji programów operacyjnych.

RIRM

drukuj