fot. Tomasz Strąg

Min. J. Kwieciński: Priorytetem jest mniej funduszy UE w inwestycjach publicznych

Priorytetem jest zmniejszenie udziału funduszy unijnych w inwestycjach publicznych – ocenił w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Musimy szykować się na czas, kiedy będziemy bogatsi i z Unii Europejskiej dostaniemy mniej – dodał.

Jak tłumaczył Jerzy Kwieciński, udział funduszy UE w inwestycjach publicznych w 2012 r. wynosił 52 proc., a w tej chwili jest to na poziomie 30 proc.

„Dla porównania Grecja, która ma nadal bardzo poważne problemy gospodarcze finansuje swoje inwestycje publiczne prawie w 100 proc. z funduszy UE” – mówił Jerzy Kwieciński, dodając, że wiele krajów naszego regionu ma ten wskaźnik na poziomie 50-60 proc. i więcej.

„Żeby dogonić UE musimy mobilizować znacznie większe środki i stawiać na nowe instrumenty, aniżeli na te, z których do tej pory korzystaliśmy” – oświadczył, oddając, że „naszym priorytetem jest, żebyśmy w mniejszym stopniu niż dotychczas polegali na funduszach unijnych i przygotowywali się na moment, kiedy będziemy bogatsi”.

Jerzy Kwieciński przypomniał, że trzy regiony Polski: Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska – przekroczyły poziom 70 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, co oznacza, że przestają być traktowane jako biedne i będą otrzymywać mniejsze wsparcie unijne.

„Musimy się przygotowywać na moment, kiedy nie tylko my będziemy biorcami, ale nawet dawcami tego typu wsparcia dla innych krajów i regionów” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj