fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Trwa zbieranie podpisów ws. przywrócenia małego ruchu granicznego

Komitet Przywrócenia Małego Ruchu Granicznego zbiera podpisy pod petycją do premier Beaty Szydło ws. przywrócenia małego ruchu granicznego między Polską a Rosją.

Mały ruch na granicy z Obwodem Kaliningradzkim został zawieszony ze względu na kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek wskazał, że w chwili obecnej przesłanki te, m.in. w kwestii przestępczości gospodarczej na granicy, nie ustały.

Współzałożycielami komitetu są lokalni działacze Platformy Obywatelskiej. Przedstawiciele komitetu podkreślają jednak, że działania są apolityczne, a komitet chce współpracować ze wszystkimi opcjami politycznymi po to, by przywrócić MRG.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński apeluje o kierowanie się bezpieczeństwem Polski w kwestii żądań przywrócenia małego ruchu granicznego z Rosją.

– Bezpieczeństwo Polski to bezpieczeństwo nas wszystkich, także tych, którzy zbierają te podpisy i którzy zwracają się z prośbą, żeby wbrew polskiej racji stanu podejmować decyzje, które nie służyłyby naszemu bezpieczeństwu. Chcę, żeby zrozumieli, że jeżeli nastąpiłaby destabilizacja na granicy z Obwodem Kaliningradzkim, a właśnie tym grozi dzisiaj istniejąca sytuacja, polski rząd musi reagować i właśnie stąd decyzja o nieodwieszaniu na tym etapie małego ruchu granicznego – podkreśla Jarosław Zieliński.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu małego ruchu granicznego z Ukrainą i Federacją Rosyjską. W przypadku Ukrainy MRG wznowiono po ŚDM.

RIRM

drukuj