Dolnośląskie. Spotkanie poświęcone nauczycielom na Kresach

Nauczycielom polskich szkół na Kresach poświęcone jest doroczne VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich. Odbędzie się w sobotę i w niedzielę w Świątnikach koło Sobótki na Dolnym Śląsku.

Rzecznik imprezy Jerzy Rudnicki powiedział PAP, że organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca uczestników, a nad spotkaniem patronat objęli metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny oraz dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

„Przede wszystkim będziemy wspominać nauczycieli, bo wśród uczestników będą uczniowie szkół na Kresach. Zaplanowano dwie Msze św., apel poległych i odsłonięcie pomnika czynu nauczycielskiego” – dodał Jerzy Rudnicki.

Przypomniał, że nauczyciele byli pierwszymi ofiarami po wybuchu II wojny światowej, a  ucierpiało 1,5 tys. rodzin nauczycielskich.

„Jedni ginęli, inni zostali wywiezieni na Syberię lub do Kazachstanu. Nauczyciel obok księdza i sołtysa był głównym wrogiem sowieckiego i niemieckiego okupanta” – powiedział Jerzy Rudnicki.

Rzecznik poinformował, że w związku z tematem spotkania „Nauczyciel na Kresach Wschodnich” organizatorzy zwracają się z prośbą do rodzin nauczycieli z Kresów Wschodnich o pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie zdjęć i materiałów pamiątkowych.

Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało w 2009 r. i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera również fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach.

W wyniku przesiedleń z 1945 r. i późniejszych lat na Dolnym Śląsku zamieszkało kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej, znajdujących się w granicach II RP.

PAP/RIRM

drukuj