fot. wikipedia

Obchody 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych

Dziś odbywają się oficjalne obchody 75-lecia Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W południe uroczystości będą kontynuowane przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.

W obchodach wezmą udział m.in. weterani NSZ, a także członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek zwraca uwagę, że NSZ wniosły olbrzymi wkład w walkę o suwerenność Polski

Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych wzięli udział w Powstaniu Warszawskiem, uczestniczyli w Akcji „Burza”. Całe Narodowe Siły Zbrojne w pewnym momencie scaliły się z Armią Krajową. NSZ za cel w wojnie postawiły sobie utrzymanie granicy wschodniej i utworzenie bezpiecznej granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej, która w przyszłości miała kolejnym pokoleniom Polaków gwarantować bezpieczeństwo, to że Niemcy ponownie tak łatwo nie będą mogli nas zaatakować. To są takie elementy historii Narodowych Sił Zbrojnych wyjątkowe w skali Polskiego Podziemia Niepodległościowego   podkreśla Karol Wołek.

Narodowe Siły Zbrojne zostały sformowane 20 września 1942 r. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy.

Po Armii Krajowej były drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją Polskiego Podziemia Niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową.

RIRM

drukuj