fot. PAP/Marcin Obara

M. Jach: Ustawa o modernizacji Sił Zbrojnych RP zwiększy jej potencjał

Pieniądze przewidziane dla armii w efekcie ustawy o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych RP zwiększą jej potencjał – powiedział Redakcji Informacyjnej Radia Maryja szef sejmowej komisji obrony, poseł PiS-u Michał Jach.

Popołudniu posłowie mają się zająć projektem przepisów, który zakłada wzrost wydatków na obronność. W przyszłym roku mają one wynieść co najmniej 2 proc. PKB, a docelowo w 2030 r urosnąć do minimum 2,5 proc. PKB.

Jak to się przełoży na konkretne pieniądze – tłumaczy Michał Jach.

Dzięki tej ustawie w przyszłym roku Siły Zbrojne RP otrzymają o ponad 10 proc. więcej pieniędzy niż w roku bieżącym. W kolejnych latach to się będzie sukcesywnie zwiększać, aż do 2,5 proc. PKB. To spowoduje, że dodatkowo Siły Zbrojne RP otrzymają 130 mld zł. W tym roku na obronę narodową Polska wyda 37 mld zł, a w perspektywie 10 lat Siły Zbrojne RP otrzymają dodatkowo 130 mld zł. Jestem przekonany, że to zwiększy potencjał naszej armii – mówi szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Zmiany w finansowaniu Sił Zbrojnych RP wiążą się z ustaleniami państw NATO potwierdzonymi w ub.r. na szczycie w Warszawie oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych.

RIRM

drukuj