fot. pl.wikipedia.org

M. Jach: Dodatkowe uzbrojenie dla samolotów F-16, to istotne wzmocnienie naszego potencjału obronnego

To jest niezbędny sprzęt, artyleria rakietowa, dodatkowe uzbrojenie dla samolotów F-16, to istotne wzmocnienie naszego potencjału obronnego – powiedział poseł Michał Jach komentując zgodę amerykańskiego Departamentu Stanu na potencjalną sprzedaż do Polski pakietu uzbro­je­nia klasy powie­trze-powie­trze przezna­czo­nego dla wie­lo­za­da­nio­wych samolotów bojo­wych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb.

Oprócz decyzji o sprzedaży uzbrojenia dla samolotów F-16, Departament Stanu USA poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Polski pakietu amunicji i wyposażenia przeznaczonego dla zestawów Homar

We wtorek informacje w tej sprawie przekazał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Do Kongresu trafiła nota z wnioskiem o aprobatę warunków sprzedaży.

W oświadczeniu Agencji Bezpieczeństwa Współpracy Obronnej wskazano, że sprzedaż zaawansowanego systemu rakietowego Polsce jest zgodna z celami polityki zagranicznej USA w regionie. W piśmie podkreślono, że nasz kraj jest kluczową siłą działającą na rzecz stabilności politycznej i postępu ekonomicznego w Europie. Teraz Kongres ma czas do połowy grudnia, aby zająć stanowisko w sprawie.

Widzimy, że USA darzą Polskę dużym zaufaniem – mówi poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Decyzja, że Stany Zjednoczone wyrażają zgodę na zakup bardzo ważnego uzbrojenia, które udostępniają tylko najbardziej zaufanym sojusznikom świadczy o stosunku tego kraju do Polski. O tym jak wielkim zaufaniem obecnej administracji amerykańskiej cieszy się rząd Prawa i Sprawiedliwości. To jest dobra wiadomość – akcentuje poseł PiS.

RIRM

drukuj