fot. PAP/Jakub Kamiński

Wiceszef MON przedstawił informację ws. misji wojskowych

Biorąc pod uwagę ambitne oczekiwania wobec decyzji nadchodzącego szczytu NATO, zaangażowanie Polski przeciwko ISIS przychodzi w ostatnim możliwym momencie – powiedział wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Szatkowski.

Wiceminister przedstawił informację „w sprawie szczegółów zaangażowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misje wojskowe. Chodzi o misje, które mają być prowadzone za granicą, na terenach zajętych przez tzw. Państwo Islamskie”. Wnioskował o to klub Platformy Obywatelskiej.

Wiceszef MON zwrócił uwagę, że na szczycie NATO w Warszawie 8 i 9 lipca będą podjęte bardzo istotne decyzje „w duchu solidarności sojuszniczej”. Mają one dotyczyć m.in. reakcji na zagrożenia terrorystyczne z południa.

Wiceminister Tomasz Szatkowski przypomniał, że operacja przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu nie jest prowadzona przez NATO, ale Sojusz udziela jej wsparcia w pośredni sposób. Zauważył, że Polska była już uczestnikiem koalicji przeciwko ISIS.

– Jeśli chodzi o czas, Polska jest uczestnikiem tej koalicji od 2015 roku. w 2015 roku również zapadły decyzje o pewnym wsparciu logistycznym koalicji, które niedługo będą również upublicznione. Chodzi o wsparcie poprzez transport amunicji. Sojusznicy wystosowali jednak do Polski prośby o udział w znacznie szerszym wymiarze. Były to właśnie prośby o udział we wsparciu rozpoznawczym oraz we wsparciu szkoleniowym. W tym zakresie w MON już od dawna były wypracowywane pewne decyzje. Te decyzje były akceptowane również przez pana premiera Siemoniaka. Nie zostały one wykonane. Co więcej, w styczniu 2015 roku pan minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zadeklarował w Waszyngtonie udział Polskich wojsk specjalnych w działaniach wspierających NATO – powiedział wiceminister Tomasz Szatkowski.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. wysłania dwóch polskich kontyngentów w ramach wsparcia koalicji przeciwko ISIS. Większość z nich, a także cztery samoloty bojowe F-16, prowadziłaby misje rozpoznawcze z Kuwejtu.

RIRM

drukuj