Sejm: Wieczorem głosowanie nad „pomostową” ustawą medialną

Sejm w środę wieczorem będzie głosował nad „pomostową” ustawą medialną, która wprowadza nową instytucję – Radę Mediów Narodowych (RMN) ; w czwartek ustawą zajmie się Senat – poinformował w środę wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów Krzysztof Czabański.

Początek głosowań zaplanowano na godz. 18.30.

Rada Mediów Narodowych „prawdopodobnie we wrześniu ukonstytuuje się ostatecznie i będzie mogła zacząć działać” – ocenił Czabański w rozmowie z dziennikarzami.

Projekt zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, PR i PAP. RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne. Projekt znosi zatem podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r., która miała stracić moc 30 czerwca.

Ideą tego projektu jest ustanowienie Rady Mediów Narodowych, która ma być pierwszym krokiem w stronę współdziałania (…) wszystkich mediów publicznych, łącznie z PAP, o której to Agencji zapominano przez lata. Ma być pierwszym krokiem do współdziałania, co oznacza, że na rynek medialny wchodzi potężny gracz – podkreślił Krzysztof Czabański.

„Nie dziwi mnie w związku z tym, że jest taki atak na ten projekt, i w ogóle na całą politykę zmian, jaką zaczynamy realizować po wygranych wyborach, ponieważ to narusza potężne interesy” – zaznaczył.

Jak mówił, przy współdziałaniu tych spółek można osiągnąć „efekt synergii”, co uznał za główny cel powołania RMN.

Następnym krokiem – według Czabańskiego – będzie poprawa ustawy abonamentowej i zwiększenie ściągalności abonamentu, bo „zasilenie finansowe pozwoli tym spółkom podjąć wiele nowych inicjatyw na rynku medialnym”. „Taką inicjatywą, jedną z głównych, moim zdaniem, będzie utworzenie wspólnego portalu mediów narodowych” – zaznaczył.

W środę sejmowa komisja kultury zajmowała się poprawkami zgłoszonymi do projektu ustawy o Radzie Mediów Narodowych podczas wtorkowej debaty. Zaakceptowała pięć poprawek zgłoszonych przez klub PiS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl