Coraz więcej górników chętnych na przejście do SRK

Górnicy licznie deklarują chęć przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by tam skorzystać z osłon socjalnych – tzw. urlopów górniczych i odpraw pieniężnych. Zainteresowanie programem wyraziło ponad 6,5 tys. pracowników trzech śląskich spółek węglowych.

Z podobnych świadczeń korzysta już ponad 4,3 tys. osób. W kwietniowym porozumieniu społecznym, poprzedzającym przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do PGG, skalę zainteresowania osłonami oszacowano na ok. 4 tys. osób.

Poseł Piotr Król z sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa odnosząc się do zainteresowania programem powiedział, że problem górnictwa można rozwiązać w konsensusie.

– Chodzi nam o to, żeby kopalnie były rentowne i by działały. Ale w wielu obszarach z tą rentownością było trudno, więc jeżeli można wypracować takie rozwiązanie, w którym ludzie będą mogli w godnych warunkach z pracy odejść, a jednocześnie nie pozostaną bez środków do życia – szczególnie te osoby, które ciężko pracowały i są w zaawansowanym wieku – to myślę, że ten program należy wdrażać i go realizować – wskazuje poseł.

Skorzystanie z osłon umożliwia tzw. ustawa górnicza. Odprawy i urlopy górnicze przysługują uprawnionym pracownikom, którzy z macierzystych kopalń trafiają – wraz z przekazywanym przez spółki węglowe majątkiem – do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Od maja ubiegłego roku trafiło tam w sumie 7939 pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych.

RIRM

drukuj