Spotkanie związków zawodowych po porozumieniu

Przedstawiciele wszystkich związków zawodowych w Kompanii Węglowej spotkają się dziś, by przedyskutować przedstawiony wczoraj przez zarząd projekt porozumienia.

Poruszone są w nim m.in. kwestie zasad wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej, która przejmie kopalnie kompanii. Dokument jest jednak tajny.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt przewiduje zawieszenie na trzy lata wypłat niektórych górniczych świadczeń, wśród nich tzw. czternastek.

Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w Kompanii Węglowej, nie wykluczył, że związki zaproponują swoją propozycję porozumienia.

– Spotykają się centrale związkowe i będziemy rozmawiać w temacie porozumienia, ewentualnie, jeżeli będzie taka wola wszystkich stron, to przekażemy projekt swojego porozumienia. Przedstawiono propozycje, które raczej są nie do zaakceptowania ze strony społecznej, no i w środę spotykamy się i będziemy dalej rozmawiać. Jeżeli rzeczywiście okaże się, że nie dogadamy się, a każda ze stron będzie stała na takim stanowisku, że będzie się upierała przy swoim, wtedy nie ma wyjścia, trzeba będzie poinformować załogi i tak zwany suweren, czyli załogi, które nas wybrały, zadecydują o tym, w jakim kierunku to pójdzie, bo to załogi decydują, a nie my – powiedział Bogusław Hutek.

Związkowiec nie wykluczył, że w przypadku braku porozumienia do rozmów mogą zostać zaproszeni przedstawiciele rządu.

Zgodnie z założeniami, 1 maja ma ruszyć Polska Grupa Górnicza, nowa spółka, która przejmie 11 kopalń i cztery zakłady Kompanii. Wśród firm energetycznych, które chcą zainwestować w PGG, są spółki PGE, Energa oraz PGNiG Termika.

RIRM

drukuj