fot. PAP/Andrzej Grygiel

Przedstawiciele rządu rozmawiali ze związkowcami ws. przyszłości górnictwa

Górnicze związki zawodowe odrzucają rządowy projekt dotyczący transformacji branży górniczej i zapowiadają, że przygotują własny. W środę w Katowicach odbyły się rozmowy o przyszłość górnictwa.

Restrukturyzacja branży górniczej wzbudza wiele emocji. Nie brakowało ich także podczas dzisiejszego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami. Strona społeczna nie chce zaakceptować rządowych propozycji. Związkowcy do piątku przedstawią swój projekt umowy społecznej. Będzie on dotyczył transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz transformacji regionu Śląska i Zagłębia.

– Chcemy rozpocząć pracę nad projektem, ponieważ to, co przedstawił rząd, jest kpiną ze Śląska i z losu dziesiątek tysięcy ludzi – mówił szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, Dominik Kolorz.

Związkowcy twierdzą, że w rządowym dokumencie brakuje konkretów. Znalazła się tam lista 12 kopalń, które mają zostać zlikwidowane. Nie podano jednak dat ich zamknięcia. Kolejna poważna obawa dotyczy zgody Unii Europejskiej na dopłacanie do produkcji węgla do roku 2049. Negocjacje z rządem ruszą 25 stycznia.

– Zmierzamy w kierunku porozumienia – oświadczył po spotkaniu wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń.

Poinformował jednocześnie, że daty zamknięcia kopalń wynegocjowane w minionym roku są obowiązujące. W kopalniach, które mają zostać zlikwidowane, zatrudnionych jest obecnie ok. 56,5 tys. pracowników na terenie 43 gmin.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl