fot. twitter.com/j_kopcinska

Rząd przygotowuje zmiany w przepisał o przekształcaniu użytkowania wieczystego

Rząd w noweli likwidującej użytkowanie wieczyste przygotowuje ofertę dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Na przykład dla samotnych matek czy osób z niepełnosprawnościami bonifikata może być zbliżona nawet do 100 proc. Nowe przepisy mają też uprościć system rabatów.

Resort chce wyjść na przeciw zgłaszanym przez samorządy problemom z wysyłką zaświadczeń. Sprawa dotyczy blisko 2,5 mln dotychczasowych użytkowników wieczystych.

Problemy pojawiały się między innymi w miejscach zamieszkania, gdzie obowiązują degresywne stawki, czyli malejące z każdym rokiem. Wówczas najwyższe upusty zazwyczaj 60 proc, a czasem ustalone na stałe, jak w Warszawie – 98 proc. przysługują według przepisów przejściowych ustawy do lutego 2020 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju szykuje tu zmiany.

Zlikwidowane mają być zróżnicowane w poszczególnych latach bonifikaty – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

– Są samorządy, które te bonifikaty ustaliły – jak na przykład Warszawa – pod presją polityczną, ale jednak ta bonifikata w Warszawie jest wysoka, natomiast nie stosują w praktyce tej ustawy w takim tempie, w jakim byśmy tego oczekiwali, bo my oczekujemy, że do końca tego roku wszyscy otrzymają zaświadczenie o przekształceniu. Byle pretekst, który pozwala na przykład na interpretację przepisów przeciwko obywatelom, czyli konieczność podziału nieruchomości, konieczność zgody cudzoziemca czy – dla przedsiębiorcy – konieczność określenia pomocy publicznej, powoduje blokowanie wydawania zaświadczeń i to właśnie chcemy udrożnić. W tej zmianie przepisów sprawimy, że możliwość swobodnej decyzji dla samorządów zostanie ograniczona do zera i zaświadczenia będą wydawane. Chcemy do końca roku tę sprawę załatwić – podkreśla Artur Soboń.

Projekt nowelizacji ma być gotowy w najbliższych tygodniach. Minister zapewnia, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku.

RIRM

drukuj