fot. pixabay.com

Rząd przekaże 130 mln zł na zakup sprzętu dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej w czasie pandemii

Rząd przeznaczy 130 mln zł na zakup m.in. komputerów dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej w czasie koronawirusa – poinformowała w Rzeszowie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Pieniądze pochodzą z unijnego programu „Wiedza, Edukacja, Rozwój”.

Szefowa resortu powiedziała, że do tej pory na działania, które miały zapobiegać koronakryzysowi, przeznaczonych zostało 475 mln zł z budżetu Unii Europejskiej.

Pieniądze te trafiły m.in. do Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz do dzieci z pieczy zastępczej.

– Z tych środków zakupywany jest sprzęt ochrony indywidualnej, ale również, jak w przypadku pieczy zastępczej, jest to sprzęt komputerowy dla dzieci i młodzieży. 72 500 dzieci i młodzieży przebywa obecnie w pieczy zastępczych. Wychodząc naprzeciw potrzebom, które wynikają ze zdalnego nauczania, stworzyliśmy program o wartości 130 milionów złotych, finansowany z programu „Wiedza, Edukacja, Rozwój”, w ramach którego będzie możliwość zakupu sprzętu komputerowego dla tych dzieci, tak aby edukacja zdalna mogła odbywać się bez przeszkód – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Polityk zaznaczyła, że tylko na Podkarpaciu z Regionalnego Programu Operacyjnego wydanych zostało na działania antycovidowe ponad 400 mln zł.

W ramach tych pieniędzy m.in. 260 mln zł przeznaczono na pomoc dla przedsiębiorców na pożyczki i granty.

W ocenie minister, tak szybkiej reakcji na kryzys wywołany przez koronawirusa nie byłoby bez współpracy m.in. resortów, marszałków i samorządów każdego szczebla.

 

RIRM

drukuj