fot. pixaby.com

Węgry: fotograficzny łuk triumfalny w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Skomponowany z tysięcy fotografii łuk triumfalny z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej można od poniedziałku oglądać w Instytucie Polskim w Budapeszcie, a także zrobić sobie zdjęcie na jego tle.

Dyrektorka Instytutu Joanna Urbańska powiedziała, że do zbudowania łuku, w którym mniejszymi i większymi „cegłami” są fotografie, wykorzystano tysiące zdjęć przesłanych specjalnie pod kątem tego projektu przez Polaków i Węgrów, fotografie archiwalne ze zbiorów Instytutu oraz zdjęcia z wydarzeń organizowanych przez tę placówkę.

Na wyeksponowanych „cegiełkach” można zobaczyć m.in. najważniejsze postaci historyczne związane z Bitwą Warszawską, w tym marszałka Józefa Piłsudskiego, mapę przedstawiającą ruch wojsk bolszewickich na Warszawę, a także inscenizacje historyczne zorganizowane przez Instytut w Budapeszcie.

Łuk umieszczony na ścianie Instytutu mierzy 2,5 metra na 3 metry, ma więc odpowiednią wysokość, by móc się na jego tle sfotografować.

W poście na Facebooku Instytut przypomniał o pomocy udzielonej przez Węgrów w wojnie polsko-bolszewickiej.

„Po stronie polskiej walczyło kilkuset węgierskich ochotników. A 12 sierpnia 1920 r., gdy rozpoczęły się walki o Warszawę, Węgry koleją dostarczyły 22 mln nabojów do karabinu typu Mauser” do Polski – podkreślono.

PAP

drukuj