fot. twitter.com/MSZ_RP

Minister spraw zagranicznych z wizytą na Węgrzech

Szef polskiej dyplomacji udaje się do Bukaresztu. Spotka się tam ze swoim węgierskim odpowiednikiem. Głównym tematem rozmów będzie tzw. zmiana traktatów unijnych

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w unijnych traktatach. Najniebezpieczniejszą z nich jest rezygnacja z zasady jednomyślności w 65 obszarach. Wprost uderza to w suwerenność państw członkowskich. Głośno mówi o tym Polska, a dokładniej jej politycy z prawej strony sceny politycznej. Właśnie dlatego w ostatnich tygodniach minister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, odwiedził sześć europejskich stolic. Dokładnie dziś udaje się do kolejnej – Budapesztu, gdzie spotka się ze swoim węgierskim odpowiednikiem. Te rozmowy mają jeden nadrzędny cel – uświadomić naszym partnerom, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z proponowanymi zmianami.

– W tej chwili jest grupa państw zdecydowanie sceptyczna wobec otwierania traktatów, wobec ich zmian. Jest też decyzja o tym, że nie będzie ta kwestia przedmiotem obrad na najbliższej Radzie Europejskiej; będzie to prawdopodobnie najwcześniej na wiosnę – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk, minister spraw zagranicznych.

Jak wskazał szef unijnej dyplomacji, zwolennicy zmian traktatowych zdali sobie sprawę z tego, że nie da się ich tak szybko procedować. Szukają więc innego rozwiązania.

– Przesunięto to na poziom techniczny. Ma się tym zająć Rada ds. środowiska, chociaż jest to temat dotyczący bardzo wielu dziedzin funkcjonowania UE. Plan jest taki, żeby bez głosowania przesunąć to i poddać pod obrady wiosennej Rady Europejskiej. Jest to więc plan procedowania w ciszy i temu należy się sprzeciwić – wskazał minister spraw zagranicznych.

Wyrazem tego sprzeciwu jest chociażby projekt uchwały, który w polskim Sejmie złożyło Prawo i Sprawiedliwość i który – zdaniem szefa polskiej dyplomacji – mógłby być jednym z narzędzi do powstrzymania planowanych, niebezpiecznych zmian.

To jest wielkie zdumienie, dlaczego Sejm w tak ważnej sprawie nie zabiera głosu. Nie potrafię tego zrozumieć. To jest dwustronicowy projekt uchwały i wydaje się, że jest dla niego poparcie w Sejmie. Dlaczego marszałek Hołownia i przewodniczący Kobosko, szef unijnej komisji, uznają, że tego nie można procedować? Jestem tym zdumiony – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zwolennikiem zmian w traktatach był na początku szef PO, Donald Tusk. W tej sprawie zmienił jednak zdanie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl