Badacze historii z państw V4 spotkają się w Nowym Targu

O wspólnych dziejach Polski, Czech, Słowacji i Węgry będą w piątek i sobotę dyskutować badacze dziejów Europy Środkowej podczas naukowej sesji w Nowym Targu.

Dwudniowa sesja zatytułowana „Poznać i zrozumieć. Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy w Europie Środkowej” odbędzie się w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w nowotarskim ratuszu. Będzie to kolejna, trzecia już edycja zapoczątkowanego w 2015 r. cyklu spotkań badaczy historii z państw Grupy Wyszehradzkiej.

– Polskę, Czechy, Słowację i Węgry nierozerwalnie łączy wspólna historia. W duchu idei współpracy międzynarodowej, ale także wobec wyzwań, jakie przed nami stoją, zrodził się pomysł organizowania konferencji naukowych, które pozwalają przybliżyć doniosłą i znaczącą rolę blisko sąsiedzkich kontaktów pomiędzy naszymi krajami – powiedział PAP Robert Kowalski z Muzeum Podhalańskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Wykładowcami będą historycy, archeolodzy, historycy sztuki oraz regionaliści i politolodzy. Uczestnicy będą dyskutować o wspólnych dziejach w szerokim historycznym ujęciu sięgającym do czasów średniowiecznych, aż po najnowszą historię.

– Będziemy rozmawiać o stereotypach, jak wzajemnie się postrzegamy, jak Polacy widzą Czechów Słowaków i Węgrów oraz odwrotnie – dodał Kowalski.

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali wykład o współpracy Grupy Wyszehradzkiej na podłożu konfliktu rosyjsko – ukraińskiego w kontekście bezpieczeństwa Europy. Zaplanowano także referat doktoranta z Akademii Dyplomacji Federacji Rosyjskiej, który będzie mówił o kierunkach dyplomacji słowackiej i czeskiej względem Rosji w ostatnich latach. Będzie także mowa o relacjach polsko – czechosłowackich – węgierskich w latach 70. i 80. w kontekście współpracy dysydentów w walce z komunizmem.

Wśród wykładowców z polskich uniwersytetów – z Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Wrocławia i Warszawy – będzie też silna reprezentacja naukowców słowackich, przedstawicieli uniwersytetów z Trnawy, Nitry, Preszowa oraz Bańskiej Bystrzycy.

– Musimy pamiętać także, że razem ze Słowakami, Czechami i Węgrami mamy wspólne dziedzictwo, dotyczące okresów zaborów, kiedy to stanowiliśmy jedną monarchię austro-węgierska. Na przykładzie kolejnictwa będziemy chcieli przedstawić, jak te koneksje przedstawiały się w kontekście gospodarki, a także po rozpadzie Austro-Węgier, jakie modele gospodarcze przyjmowały poszczególne kraje – zapowiedział Kowalski.

Jeden z paneli dyskusyjnych będzie poświęcony trudnym relacjom Polski z sąsiadami z południa w okresie drugiej wojny światowej.

Sesję honorowym patronatem objął marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz konsulowie generalni Węgier i Słowacji w Krakowie dr hab. Adrienne Koermendy i Ivan Skorupa. Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie objął konferencję patronatem naukowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl