fot. pixabay.com

K. Mulawa: Ustawa wiatrakowa pokazuje obraz pierwszych prób rządzenia krajem przez PO i Donalda Tuska

Ustawa wiatrakowa doskonale pokazuje obraz pierwszych prób rządzenia krajem przez Platformę Obywatelską i Trzecią Drogę – przekazał w środę w Sejmie poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji podczas pierwszego czytania projektów ustaw zamrażających ceny energii elektrycznej.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa posłów KO i Polski 2050-TD, mającej na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła, a także pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.

„No i mamy drugą stronę: Platformę Obywatelską z Trzecią Drogą. Chapeau bas (czapki z głów -PAP), pomimo tego że teraz rakiem wycofujecie się ze swojej ustawy (…), to muszę przyznać, że wykazaliście się wielką odwagą: że do jednego z pierwszych projektów ustaw, gdzie wszyscy patrzymy wam bardzo mocno na ręce, zdecydowaliście się wprowadzić zapisy, które według wielu prawników mówiły o wywłaszczeniu ludzi, że chcieliście zaglądać z 200-metrowych stalowych wież w okna polskich domów no i, że chcieliście niszczyć to, z czego Polska słynie na całym świecie, czyli z polskiej przyrody, że chcieliście 300 m od parków narodowych i nawet – o zgrozo – w parkach krajobrazowych montować wieże i całe farmy wiatrowe” – powiedział Krzysztof Mulawa.

„To, że od kilku dni dziennikarze i właściwie całe społeczeństwo nie mówi o zamrażaniu cen energii i nie nazywa tej ustawy w taki sposób, tylko powszechnie ukłuło się, że to jest już ustawa wiatrakowa, to doskonale pokazuje obraz waszych pierwszych prób rządzenia naszym krajem” – dodał.

Zwracając się do posłów Platformy Obywatelskiej powiedział, że w przypadku ustawy wiatrakowej prowadzą proces legislacyjny, tak jak Prawo i Sprawiedliwość podczas dziewiątej kadencji Sejmu.

„PiS bawił się w wrzutkami (…) bawicie się też i wy – 15 zmian do 15 ustaw” – stwierdził.

Pytał też o autorów projektu ustawy wniesionego przez posłów KO i Polski 2050-TD – czy była nim posłanka Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050-TD), czy poseł Borys Budka (KO).

Grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do połowy przyszłego roku. Projekt zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.

We wtorek wieczorem na stronach Sejmu pojawiła się informacja o wniesieniu autopoprawki do projektu ustawy posłów KO i Polski 2050-TD, mającej na celu wsparcie odbiorców prądu, gazu i ciepła. Autopoprawkę do projektu złożył klub Koalicji Obywatelskiej.

Z lektury autopoprawki wynika, że wykreśla ona z pierwotnego projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii wszystkie przepisy dotyczące elektrowni wiatrowych. Chodzi m.in. o przepisy dotyczące: minimalnej odległości wiatraków od zabudowań (według pierwotnego projektu było to minimum 300 metrów), tego, że inwestycje w elektrownie wiatrowe miały stać się inwestycjami celu publicznego oraz inwestycjami strategicznymi. Wykreślono także zapisy dotyczące ułatwień w zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w związku budową wiatraków. Celem autopoprawki jest również wykreślenie przepisów umożliwiających zamianę opłaty na rzecz gminy od inwestorów na dostawy energii z wiatraków.

Z kolei projekt rządowy zakłada przedłużenie zamrożonych cen energii na cały 2024 rok. Kosztować ma to w sumie ponad 31 mld zł, z czego w 2024 r. – 25,5 mld zł, a w 2026 r. – 5,6 mld zł. Źródłem finansowania jest budżet państwa – zwróciła uwagę minister. Jak poinformowała, przy kalkulacjach kosztów rząd wciąż pod uwagę bierze ewentualne zmiany w 2024 r. taryf, zatwierdzanych przez Prezesa URE.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl