fot. PAP/Marcin Bielecki

M. Jach: Bez wysiłku, jaki podjęła Polska, polskie służby, inżynierowie, którzy w bardzo krótkim czasie zbudowali zaporę, mielibyśmy tutaj nielegalnych migrantów z całego świata

Na szczęście mamy polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie bali się podjąć decyzji, jaka była krytykowana (…) przez [ówczesną – red.] polską opozycję. Polski rząd zrobił wtedy to, co jest obowiązkiem każdego rządu – zapewnił bezpieczeństwo obywatelom poprzez zbudowanie zapory – powiedział Michał Jach, były przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, ekspert do spraw wojskowości, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Pojawiało się wiele komentarzy, głosów sprzeciwu i krytyki, gdy powstawała zapora na granicy polsko-białoruskiej. Jak wskazał Michał Jach, powstała zapora jest kluczowym zabezpieczeniem wschodniej granicy Polski.

– Bez wysiłku, jaki podjęła Polska, jaki podjęły polskie służby, inżynierowie, którzy w bardzo krótkim czasie zbudowali [zaporę – red.], mielibyśmy tutaj nielegalnych migrantów z całego świata. Nie tych biednych, głodujących, tylko młodych, tych, którzy (…) doprowadzają do takiej sytuacji, że Niemcy, Szwedzi, Francuzi boją się wyjść po zmierzchu na ulicę. Na szczęście mamy polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie bali się podjąć decyzji, jaka była krytykowana (…) przez [ówczesną – red.] polską opozycję. Polski rząd zrobił wtedy to, co jest obowiązkiem każdego rządu – zapewnił bezpieczeństwo obywatelom poprzez zbudowanie zapory – zaznaczył ekspert do spraw wojskowości.

Donald Tusk mówił wtedy, że „mur nigdy nie powstanie”. Jednak koalicja rządząca pod jego przewodnictwem postanowiła zmienić zdanie, licząc na krótką pamięć społeczeństwa.

– Donald Tusk mówił: „Gwarantuję wam, że ta zapora nie powstanie ani za rok, ani za 3 lata”. (…) Kiedyś opluwał, krzyczał, że to jest niemożliwe do zrealizowania, że to jest niepotrzebne, że to jest fanaberia i gigantomania Kaczyńskiego, a teraz staje przy tej zaporze, wita się z żołnierzami, udając, że nie pamięta, w jak haniebny sposób jego partyjni towarzysze wypowiadali się o polskich żołnierzach, polskich funkcjonariuszach, pilnujących naszej granicy. Teraz – jak nigdy nic – staje, jest bohaterem i pewnie robi wszystko, żeby wyszło na to, że to on jest autorem i ojcem tego zabezpieczenia – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Michał Jach odniósł się również do zmian w rosyjskim rządzie. Ministrem obrony Rosji nie będzie już Siergiej Szojgu. Na stanowisku ma go zastąpić = dotychczasowy wiceszef resortu, Andriej Biełousow.

– W Rosji już naprawdę nie mają żadnej koncepcji. (…) To jest najlepszy dowód, że w rosyjskiej armii źle się dzieje, że wojna idzie absolutnie w przeciwnym kierunku do założonego. Widać, że już Putin nie ma żadnych argumentów ani siłowych, ani innych, żeby to kontynuować (…). Rosja poniosła gigantyczne straty gospodarcze i prędko się nie podniesie, nawet gdyby wygrali wojnę. (…) Okazało się, że Ukraina, o której Putin tak pogardliwie mówił, ta Ukraina już trzeci rok stawia im czoła – podkreślił były przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Całą rozmowę z Michałem Jachem w „Aktualnościach dnia” można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl