M. Jach: decyzja ws. zakupu dwóch fregat dla Marynarki Wojennej – jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku zapadnie decyzja czy dojdzie do zakupu dwóch używanych australijskich fregat dla Marynarki Wojennej – powiedział przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł PiS Michał Jach.

Zakup używanych fregat typu Adelaide z Australii – według posła – byłby dla Polski ważnym wsparciem i podniósłby wartość bojową naszej marynarki, a co za tym idzie – zwiększyłaby wiarygodność jako sojuszników w NATO.

Michał Jach podkreślił, że oferta zakupu fregat jest atrakcyjna, a Polska potrzebuje tego typu fregat.

– Polska zobowiązała się do realizacji oczekiwań NATO m.in. do delegacji naszych okrętów do stałych grup morskich NATO. Do tych zadań najbardziej przygotowane i najbardziej odpowiednie są fregaty. Dlatego uważam, że powinniśmy mieć te okręty. Poza tym byłby to flagowy okręt naszej Marynarki Wojennej. Australia, która zakupuje nowe okręty, jest gotowa przekazać je nam na bardzo korzystnych warunkach i uważam to za bardzo ciekawą propozycje. Jak mi wiadomo, to jeszcze w tym roku ministerstwo podejmie decyzję w sprawie okrętów – akcentował Michał Jach.

Według polityka zakup australijskich jednostek pozwoli polskiej Marynarce Wojennej uczestniczyć w każdym zadaniu i operacji sił morskich NATO.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że do końca 2017 r. zostanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej podjęta decyzja o wyborze oferenta, który wybuduje 3 okręty podwodne. Pierwszy okręt – jak zaznaczył – będzie powstawał przez ok. 6 lat. Jego cena waha się w granicach 500 mln dolarów.

RIRM

drukuj