[TYLKO U NAS] M. Jach: Polskie siły zbrojne bardzo szybko zwiększają swój potencjał obronny

Rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o znaczącym zwiększeniu finansowania sił zbrojnych. (…) Zakupujemy uzbrojenie o najnowocześniejszej technologii, co powoduje, że polskie siły zbrojne bardzo szybko zwiększają swój potencjał obronny – podkreślił Michał Jach, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej od 4 lat rozwijają się pod względem zwiększania liczebności zawodowych żołnierzy, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Nasze siły zbrojne bardzo dynamicznie zwiększają liczebność. W tej chwili mamy ponad 110 tysięcy żołnierzy zawodowych, a jeszcze 4 lata temu było to niecałe 97 tysięcy. To jest duża dywizja. To jest dodatkowo prawie 25 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy też wpływają dobrze na nasze poczucie bezpieczeństwa, na suwerenność i bezpieczeństwo Rzeczpospolitej. Ilościowo jest radykalna zmiana – wskazał Michał Jach.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości po objęciu władzy zwiększył wydatki na finansowanie polskich sił zbrojnych, przede wszystkim na zakup nowoczesnego sprzętu.

– Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, przez „dobrą zmianę” okazało się, że nasze siły zbrojne wyposażone są w większości przez bardzo stary, posowiecki sprzęt, który nawet nie nadawałby się do modernizacji. NATO jest sojuszem, który gwarantuje bezpieczeństwo, ale poszczególni jego członkowie muszą zadbać również o swoje bezpieczeństwo. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o znaczącym zwiększeniu finansowania sił zbrojnych. W 2015 roku na obronę narodową przeznaczano 37 miliardów złotych, a w tym roku mamy już prawie 50 miliardów, czyli bardzo szybko i znacząco rosną wydatki na obronę narodową – zaznaczył poseł PiS.

Za czasów rządów PO-PSL ministrowie obrony narodowej nie przeznaczali zbyt wielu pieniędzy z budżetu na unowocześnianie uzbrojenia Wojska Polskiego.

– Za czasów Platformy tych pieniędzy było zdecydowanie mniej, a ministrom obrony narodowej nie udało się zrealizować budżetu, by wydać te pieniądze na zakup uzbrojenia. Co roku te pieniądze wracały do Ministerstwa Finansów. W tej chwili co kilka miesięcy, a nawet częściej jesteśmy informowani o tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało nowy kontrakt na nowoczesne uzbrojenie i zakupujemy uzbrojenie o najnowocześniejszej technologii, co powoduje, że polskie siły zbrojne bardzo szybko zwiększają swój potencjał obronny – podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Całą rozmowę z pos. Michałem Jachem podczas „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj