[TYLKO U NAS] M. Jach: 2,5 roku temu stałe amerykańskie bazy w Polsce wydawały się rzeczą niemożliwą

Jeszcze 2,5 roku temu stałe amerykańskie bazy w Polsce wydawały się rzeczą niemożliwą. Dziś rozmawiamy już o ich finansowaniu. To niezwykle cieszy – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach.

Wczoraj jednym z głównych tematów rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych była sprawa rozlokowania w Polsce stałych baz amerykańskich, o co zabiega nasz kraj. Prezydent Donald Trump mówił, że ich utworzenie kosztowałoby około 2 mld dolarów. Jednocześnie zaznaczył, że byłoby to przydatne dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów.

Według szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, w czasie rozmów w Waszyngtonie nie padły konkretne kwoty dot. funkcjonowania baz. Polska – jak wskazał – jest jednak gotowa partycypować w kosztach utrzymania infrastruktury baz. Cały czas trwa w tej sprawie proces negocjacji.

Lokacja baz USA w Polsce to najlepszy gwarant bezpieczeństwa, dlatego będzie mowa o dużych kwotach. Negocjacje idą w dobrym kierunku – ocenił poseł Michał Jach.

– Rząd polski deklaruje partycypowanie w tych kosztach. To byłoby dla nas zdecydowanie tańsze, niż gdybyśmy mieli sami wyposażać, szkolić i utrzymywać taką dywizję. Także to byłoby bardzo dobre rozwiązanie. Rząd polski jest gotów ponieść część tych kosztów na tę stałą bazę wojsk amerykańskich w Polsce. Widać, że sytuacja idzie w dobrym kierunku. Widać, że pan prezydent Andrzej Dud przez te swoje dobre relacje z prezydentem Trumpem zrobił naprawdę wspaniałą sprawę. Miejmy nadzieję, że te wszelkie analizy, które w tej chwili wykonuje Pentagon na zlecenie Senatu Stanów Zjednoczonych, że one okażą się pozytywne dla nas – podkreślił Michał Jach.

 Warto przypomnieć, że Kongres USA w ubiegłym miesiącu przyjął poprawkę zobowiązującą szefa resortu obrony do przedstawienia – nie później niż do 1 marca 2019 r. – raportu oceniającego „wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w RP sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl